Bu Kategoridesiniz : 22 Şubat 2017 Çarşamba 19:05

Şimşek: Anayasa değişikliğinin amacı küresel rekabet

Bursa Valisi İzzettin Küçük, bir dizi program için Bursa’ya gelen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’i, Bursa Valiliği Tarihi Heykel Hizmet Binasındaki makamında ağırladı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali İzzettin Küçük, Bursa’nın ekonomisi hakkında kısa bilgilendirme sunumu yaptı.

İş dünyası temsilcileri ile bir araya geleceği bir dizi program için   Bursa’da bulunduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,” Misafirperverliklerinden dolayı Sayın Valimize  teşekkür ederim. Her zaman olduğu gibi Bursa’da bulunmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Bugün iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelip Bursa ve Türkiye’nin ekonomisini konuşacağız. İlerleyen günlerde Uludağ Ekonomi Zirvesi için tekrar Bursa’da olacağız. Valimize de nezaket ziyaretinde bulunmak istedim. Sayın Valimize ve sizlere ilginizden dolayı çok teşekkür ederim” dedi.

Valilik Şeref Defterini imzalayan Başbakan Yardımcısı Şimşek, ayrıca basın mensuplarının referandum ile ilgili  sorularını yanıtladı.

Anayasa değişikliğinin, aslında küresel normlara son derece uygun olduğunu vurgulayan Şimşek, “Meclis, yasama tekelini elinde tutacak. Denetim, işini çok iyi güçlü bir şekilde yapacak. Yargı bağımsızlığı, tarafsız olacak çünkü yargıyı dolaylı olarak millet seçiyor. Meclis, HSYK’nın çoğunluğunu, yani nitelikli çoğunlukla seçecek. Uzlaşma gerektirecek, nitelikli çoğunluk. Geriye kalan üyeler de kısmen dolaylı, doğrudan cumhurbaşkanımız atayacak ama çoğunluğunu meclis atayacak. Dolayısıyla yargı bağımsız, tarafsız olacak” dedi. Şimşek, anayasa değişikliğine ekonomik açıdan da bakmak gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Biz, 65. hükümetiz. Cumhuriyet tarihine baktığımızda aslında 20 hükümetin bile olmaması lazım. Ortalama ömrü 18 ay olan hükümetler, uzun vadeli düşünerek ve yapısal sorunları çözerek, Türkiye’yi çok daha güçlü bir şekilde küresel rekabete zor taşır. O nedenle gerçekten Türkiye’nin güçlü bir şekilde yasaması yargısıyla ve de icrasıyla sorunlarını güçlü bir şekilde çözecek programlara uyacak bir noktaya gelmesi lazım. Anayasa değişikliğinin de amacı, bu. O nedenle bir taraftan istikrar, istikrarla birlikte reform, reformla birlikte refah artışı, bir taraftan da tabii ki mevcut sisteminin sıkıntılarını aşmaya yönelik çok önemli düzenlemeler var. Bence Türkiye ekonomisi açısından da bu anayasa değişikliği çok önemli bir dönüm noktası. İstikrarla birlikte inanıyorum ki, reformlar reformla birlikte de çok daha güçlü bir Türkiye’yi göreceğiz.”

 benzer haberler

Prof.Dr.Yalçın: Hayvan sevgisi ders müfredatına alınsın  

Prof.Dr.Yalçın: Hayvan sevgisi ders müfredatına alınsın

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil  

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil

Karnesinde zayıfı olana teleferik bedava  

Karnesinde zayıfı olana teleferik bedava