Bu Kategoridesiniz : 06 Ekim 2016 Perşembe 17:59

Sorunları iyi okumak gerek

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Türk Eğitim Sistemi’nde yaşanan sorunları gündeme getirdi.

Eğitimin ülkeyi geleceğe taşıyan bir köprü olduğunu, doğru şekillendirilirse ve yön doğru çizilirse köprünün doğru yere taşıyacağını söyleyen Karabıyık, “Orta Vadeli Program henüz yayınlanmadı ama Sayın Başbakan eğitim ile ilgili olumlu gelişmelerin olacağına dair bir iki konu üzerinde durdu. Bunlar tabi güzel niyetler ama sadece niyet yeterli değil, doğru politikalarla, doğru yöntemlerle, bu niyetleri gerçekleştirmek doğru olan. Aynı zamanda, hem geçmişten bugüne hangi sorunları taşıdığımızı, hangi sorunların daha da arttığını ve hangi sorunların çözümsüz kaldığını iyi okumak gerek. Hem de eğitim üzerinde yapılmış ve yapılmaya devam edilen tahribatlardan ders çıkarmak gerek” açıklamasında bulundu.

“Çocukların Maksimum Faydasını Öncelemeliyiz”

CHP’li Vekil, eğitimi ideolojiye göre, siyasetin arka bahçesi olacak şekilde değil, gelecek nesilleri çağdaş uygarlık düzeyinde başarılara ulaştıracak, laik, Atatürk’ün ilke ve devrimleri doğrultusunda, liyakata önem veren, çocuk ve gençlerin en iyi şekilde eğitilmesini ve maksimum faydayı sağlamalarını önceleyecek şekilde şekillendirmek gerektiğinin altını çizdi. Karabıyık, sorunların çözümü için kapsamlı bir çalışma gerektiğini söyledi ve ekledi: “Aynı zamanda çocuğun eğitimini, sağlığını, beslenmesini, korunmasını, barınmasını vb ilgili birçok konuyu da birlikte bütünsel bir yapıyla düşünen bir eğitim sistemiyle, doğru bir çocuk politikasıyla oluşturmak gerekir.”

AKP’nin Temel Sorunu

Doğru çözüme ulaşmanın yolunun sorunları ve eğitimin karnesini iyi okumaktan geçtiğini dile getiren Karabıyık, “2002 yılından bu yana iktidarda olan AKP’nin temel sorunu uzun vadeli bir eğitim planlamasının olmayışıdır. Genellikle anlık reform diye başlatılan ama alt yapısı olmayan projeler ya da ideolojik dayatmalarla yapılan düzenlemeler eğitim sistemini daha kaotik bir yapıya sürüklemiştir. Eğitim bir yapboz tahtası değildir. Eğitimin sorunlarını ve doğru şekillendirilmeye çalışılmasının önemini hatırlatmak istiyorum” dedi.

6-18 yaş zorunlu eğitim çağ nüfusunun yüzde 14’ünün okula gitmediğini, bu oranın 958 815’inin kız öğrenciler olduğunu hatırlatan Lale Karabıyık, “İlkokulların yüzde 31 birleştirilmiş sınıflı ilkokuldur. Dolayısıyla bu rakam bile eğitim altyapı yatırımlarına olan ihtiyacı göstermektedir. Üniversite öğrencilerinin sadece yüzde 14’üne yurt hizmeti verilebilmektedir. Bu sorunların kısa sürede çözüme ulaştırılması gerekir” şeklinde konuştu.

Başka Yandaş Sendika ve Cemaatler

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Fetullahçı Terör Örgütünden temizlenme çalışmalarının sürdüğünü unutmamak gerektiği yineleyen Karabıyık, “Ancak yeni kadroları ve politikaları başka yandaş sendika ve farklı cemaatlerin şekillendirildiğine dair kamuoyunda şüpheler vardır” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge doğrultusunda Proje Okullarında 8 yılını dolduran öğretmenlerin zorunlu olarak tayin isteyeceklerini ve okullar açıldıktan sonra yapılan bu uygulamanın ülkenin gözde eğitim kurumlarının içinin boşaltılmasına ve niteliklerinin düşürülmesine neden olacağının dile getiren CHP’li Vekil, “Ayrıca bu düzenlemenin okullarda bulunan olumlu iklime büyük zarar vereceği bir gerçektir” açıklamasını yaptı.

Okulların Tam Gün Sistemine Geçmesi

Konuşmasında Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarına da değinen CHP’li Karabıyık, “Sayın Başbakan, tam gün okul niyetiniz tabi oldukça güzel. Böylece çocuklara hem daha iyi eğitim verilebilir, hem daha uzun süre okulda geçiren çocuğun sokaklardaki tehlikelerden korunması sağlanır, hem veliler açısından yararlı olur. Zaten OECD ülkeleri içinde tam gün eğitim vermeyen tek ülke Türkiye. Ancak, eğitime ayrılan bütçe içinde alt yapı yatırımları o kadar yetersiz ki, okulların tam gün sistemine geçmesi için en az 100bin yeni dersliğe ihtiyaç var; ayrıca mevcut birleştirilmiş sınıfları da unutmamak gerekir. Okullar tam gün olunca öğle yemeği verilmesi gerektiğini ve yemekhaneler oluşturmak ihtiyacını da göz ardı etmemeliyiz. Tabi taşımalı eğitimdeki sorunları da unutmayalım. Ayrıca, tam gün sistemine geçildiğinde sınıflardaki öğrenci sayısı da artmamalı” dedi.

 

 

 

 benzer haberler

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki  

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor  

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi  

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi