Bu Kategoridesiniz : 25 Ağustos 2016 Perşembe 01:48

Stadyumun yerine Cumhuriyet Meydanı

isimleri Atatürk

Eski çamlar bardak oldu derler de bizim çamlar henüz dimdik ayakta. Yaklaşık yarım asır önce ilk adımımı attığım Bursa Atatürk Lisesinin bahçesine dikilen çam fidanları, o zamanlar kısacık boyuma rağmen benden daha kısaydı. Omuzuma geliyordu çamlar.

Bugüne gelinen süreçte büyüdü bu ağaçlar. Aynı okulda okuyanlar, ya da okulun önündeki caddeden geçenler çamların gökyüzüne nasıl uzadığını görebiliyor. Metrelerce yüksekte mavi ile yeşilin flörtü adeta. İşte o çamlar bardak olacaktı, ama henüz olmadı.

Çamlar neden bardak olacaktı? Biraz açalım konuyu.

Şimdi size 5 yerin isimlerini yazacağım, yazının girişinde de gördüğünüz yapılar ve isimlerini yani. ATATÜRK STADYUMU – ATATÜRK KAPALI YÜZME HAVUZU – ATATÜRK SPOR SALONU – ATATÜRK LİSESİ – ATATÜRK TARAFINDAN AÇILAN İPEKİŞ.

Büyükşehir Belediyesi bir proje hazırlatmış, stadı, havuzu, salonu ve okulu yıkacak, yerine beton üstü yeşil alanlar yapacak, İpekiş’i de restore edip butik otel olarak turizmin hizmetine sunacak. Kafeterya-Restoran olmadan olmaz; yani güzel ve geniş bir mekanı BURFAŞ’a ayırmadan olmaz.

Bu projeyi o zamanlar hiç sevmemiştik. Bu yapıların isimlerinin hepsinde  ‘Atatürk‘ olduğu için , yıkılacak olmalarına hayli tepki göstermiştik. (Bu cümlede bir tane virgül var; cümleyi iki kez okuyun lütfen, ilkinde virgül olsun, ikincisinde olmasın. Şimdi söyleyin, sizce virgül olsun mu, olmasın mı?)

Sonra bir takım gelişmeler oldu, Atatürk Stadının yıkılacağı, ancak stadın tüm izlerinin canlı tutulacağı açıklandı. Maraton, açık kale arkası ve kapalı kale arkası tribünler yıkılacak, saha yemyeşil korunacak, kapalı tribün de yine ayakta kalacak. Saha ve çevresi çok geniş bir ‘meydan’ olacak.

Şimdi zor bir soru geliyor: Kapalı tribünün girişinde yine ‘Atatürk Stadyumu‘ yazısı olacak mı?  Bence o yazı kesinlikle yine aynı yerinde olmalı.Meydan için de anlamlı ve etkili bir isim bulunmalı. Burası çok geniş, görkemli bir meydan olacağına göre, alın işte size gerçek bir demokrasi meydanı. Bana sorsalar, meydanın adı ne olsun diye, yanıtım hiç düşünmeden şöyle olur: Cumhuriyet Meydanı.

 

 

O zaman

 benzer haberler

Prof.Dr.Yalçın: Hayvan sevgisi ders müfredatına alınsın  

Prof.Dr.Yalçın: Hayvan sevgisi ders müfredatına alınsın

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil  

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil

Karnesinde zayıfı olana teleferik bedava  

Karnesinde zayıfı olana teleferik bedava