Bu Kategoridesiniz : 09 Aralık 2016 Cuma 18:37

Sürücü belgelerini değiştirmek için son tarih 31 Aralık 2020

Son günlerde sosyal medyada yaygınlaşan söylentiler üzerine yapılan açıklamada ‘söylentiler gerçekdışı, itibar etmeyin’ denildi.
Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklama şöyle:
”1 Ocak 2016 tarihinden itibaren müracaatta bulunan vatandaşlarımıza uluslararası geçerliliği olan yeni tip sürücü belgesi verilmekte, yine bu tarihten itibaren de eski tip sürücü belgesine sahip olanların belgeleri de, talep etmeleri halinde yeni tip belge ile değiştirilmektedir. Bu işlemler Karayolları Trafik Kanunu’nun Geçici 22’nci maddesi hükümlerine göre yerine getirilmekte olup başvuruda bulunanlardan, aile hekiminden alınan sürücü olur raporu, 2 adet biyometrik fotoğraf ve toplam 15 TL belge ücretinin ilgili bankaya yatırıldığına dair dekont talep edilmektedir.
Eski tip sürücü belgelerinin yenisiyle değiştirilmesi için 31 Aralık 2020 tarihine kadar süre bulunmaktadır. Bu süre içerisinde yukarıda belirtilen kanun maddesinde değişiklik yapılmadığı sürece vatandaşlarımızdan farklı bir belge istenmeyecektir. Yalnızca sürücü belgesi değişim ücreti olan toplam 15 TL’nin, 1 Ocak 2017 itibarıyla Maliye Bakanlığı’nca belirlenen yeniden değerleme oranında (%3.83) artması öngörülmektedir.
Son günlerde sosyal medyada, yılbaşından itibaren sürücü belgesinin yenilenmesi için heyet raporu isteneceği, bu rapor için 400 TL ücret ödenmesi gerekeceği, belge yenileme ücretinin artacağı şeklinde aslı olmayan haberler yer aldığı, Müdürlüğümüze yapılan müracaatlardan anlaşılmaktadır.
Vatandaşlarımızın resmi makamlar tarafından yapılmayan açıklama ve duyumlara itibar etmemeleri gerekmektedir.”

 benzer haberler

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki  

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor  

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi  

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi