24 Mart 2017 Cuma 15:44

Türk ekonomisinin yol haritası Uludağ’da çiziliyor

Bu yıl 6. kez düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi, dünyaca ünlü ekonomistleri, dünyanın ve Türkiye’nin en büyük şirketlerinin CEO ve yöneticileri ile siyaset dünyasından önemli isimlerini Bursa’nın marka değeri Uludağ’da buluşturmaya devam ediyor. “Uludağ Ekonomi Zirvesi 2017” Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in konuşmasıyla açıldı.

Zirve sonrasında çıkacak sonuçların Türkiye Ekonomisine yol haritası niteliğinde katkı koyacağını belirten Bursa Valisi İzzettin Küçük, “Capital Dergisi önderliğinde bu yıl 6.’sı düzenlenen bu toplantı gerçekten Türkiye’nin en önemli iş adamlarını, şirket yöneticilerini ve önemli siyaset adamlarını bir araya getiriyor. Sayın Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek’in katılımları ile bir açılış gerçekleştirildi. Hali hazırda Türkiye’nin durumu ve dünyanın durumu ile ilgili bir perspektif çizilecek. Uludağ Ekonomi Zirvesi mevcudu anlamak ve geleceği yorumlayarak geleceğe hazırlanmak anlamında  tahmin ediyorum çok faydalı olacaktır. Ekonominin yıldızlarının Uludağ’da toplanması ayrı bir güzellik bizim açımızdan. Ulusal anlamda büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmaktan mutluyuz. Uludağ’ın bundan sonra da ulusal anlamda büyük etkinliklere ev sahipliği yapacağına inanıyorum. Bu konuda Hükümetimizin de bir iradesi var. Bir çok il ‘Türkiye’nin Davos’u biz olacağız.’ diyor ama buna en yakın İl Bursa’dır” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisinin 2000’li yılların başından bu yana ortalama yüzde 6 civarında büyüdüğünü, geçen yıl darbe girişimi ve terörün etkisiyle ekonominin  yavaşladığını ancak sınırlı da olsa ılımlı büyümenin devam ettiğini ifade etti.  2017 yılının ilk çeyreğinde de bütün belirsizliklere rağmen büyümenin devam ettiğini belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,” Hakikaten ciddi bir direnç var. Bu da önemli. Bu şunu gösteriyor, belirsizlikler azalır azalmaz Türkiye yeni bir reform hamlesiyle tekrar yüksek büyüme patikasına girebilir. Girmemesi için hiçbir sebep yok”dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in konuşması sonrasında başlayan oturumlarda, Sosyal Yatırım, Gençlerin Geleceğe Hazırlanması ,Enerjinin Yarını, Yeni Dijital Dalga, Yükselen Teknolojiler ve Yarının Liderleri başlıkları irdelendi.