Bu Kategoridesiniz : 23 Mayıs 2018 Çarşamba 17:39

Türkiye’nin üçüncü büyük longozunda görsel şölen

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün koruması altında olan, Bursa’nın Karacabey ilçesindeki Türkiye’nin üçüncü büyük longozu ziyaretçilerini bekliyor. Bir tabiat harikası olan longoz, ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen sunuyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan verilen bilgilere göre, farklı habitat özelliklerini bir arada barındıran ve biyolojik çeşitlilik açısından son derece zengin olan Kocaçay Deltası ve Karacabey longozu, kuş gözlemciliği ve fotoğrafçılığı, doğa yürüyüşleri, doğa kampları gibi farklı eko-turizm aktivitelerinin gerçekleştirilebileceği nadir alanlardan biri olarak görülüyor.

KARACABEY LONGOZU

Avrupa’da örneği olmayan ve Türkiye’deki 4 longoz içinde 3’üncü büyük ‘Subasar ormanı’ olan Karacabey Longozu, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan bir özel ekosistem olarak tanımlanıyor. Longoz, yılın belli dönemlerinde  veya  yıl boyunca taban suyunun yükselmesine bağlı olarak bataklık ve göllerde oluşan orman olarak da tanımlanıyor. Yalnızca dişbudak, kızılağaç, göl soğanı, su menekşesi, nilüfer çiçeği gibi belirli bitkilerin yetiştiği ve filamingo, kara leylek, balıkçıl gibi kuş türlerinin tercih ettiği bir yaşam ortamını olan bu ekosistemin devamlılığı için en temel koşulun bol suyun devamlılığı olduğu ifade edildi.

Açıklamada suyun, getirdiği kil ve organik materyaller ile bu sahaların topraklarını mineral ve organik madde yönünden zenginleştirdiği belirtilerek, “Bu sucul ormanlar yağmur ormanları gibi gürdür. Bununla birlikte yağmur ormanları gibi sadece yağışa ve hava nemine değil, daha çok ‘taban suyu’na bağımlıdır. Bu özellikleri ile longozlar tropikal bölgelerin ‘mangrove’ ormanlarına benzerler” denildi.

KOCAÇAY DELTASI

Açıklamada, başta Susurluk Irmağı ve Nilüfer Çayı olmak üzere Güney Marmara akarsularının büyük bölümünün birleşmesiyle oluşan Kocaçay’ın, Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Yeniköy yakınlarında Marmara Denizi ile buluştuğu noktasında bulunan Kocaçay Deltası’nın, barındırdığı doğal yaşam alanlarının çeşitliliği bakımından eşsiz bir zenginliğe sahip olduğu, deltanın kumul bitkileri, bataklıkları, longoz ormanları ve gölleriyle farklı habitatlara ev sahipliği yaptığı ifade edildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Kocaçay Deltası ve longoz ormanı pek çok farklı kuş türü için de önemli bir beslenme, dinlenme ve üreme alanıdır. Bölgenin aynı zamanda göç yolları üzerinde yer alması nedeniyle deltada ve longoz ormanlarında yaklaşık 200 farklı kuş türü gözlenebilmektedir. Aralarında tepeli pelikan, ak pelikan, kara leylek, filamingo ve kuğu gibi nesli tehlike altına girebilecek türlerin de bulunduğu 12 kuş türü deltada üremektedir. Bu eşsiz güzelliklere sahip longozun korunarak gelecek nesillere aktarılması hususunda Orman ve Su İşleri Bakanlığı da çalışmalarını devam ettirmektedir. Bu çerçevede Karacabey Kocaçay Deltası Sulak alanı alt havza biyolojik çeşitlilik araştırma projesi tamamlanmıştır. Ayrıca Karacabey Longozunda 1 adet kuş gözlem kulesi yapılmıştır. Diğer yandan bölgede Tabiat Eğitim Merkezi kurmak için planlama yapılmaktadır.”

 

 

 

 benzer haberler

Bursalılar, huzurevi sakinleriyle bu kermeste buluştu  

Bursalılar, huzurevi sakinleriyle bu kermeste buluştu

Vali Küçük muhtarları dinledi  

Vali Küçük muhtarları dinledi

Bursa’da kurtuluş coşkusu  

Bursa’da kurtuluş coşkusu