Bu Kategoridesiniz : / 03 Temmuz 2016 Pazar 19:28

Tv ekranında ‘cep’lere buzlama

Sigara içimini azaltmak için onlarca reklam yapılıyor, bunlar ‘kamu spotu’ adı altında televizyon ekranlarında sık sık gözümüze sokulurcasına izlettiriliyor. İzliyoruz, sıkıntı yok bu konuda.

Oysa sigara paketlerinin üzerine yapılan çizimler, sigara içenleri bekleyen olası tehlikelere ilişkin haberler demek ki bir kulaktan girmiş, diğerinden çıkmış. Pek dikkate alan olmamış o çalışmaları.

Sigara ölümcül bir ürünse, devlet bunun satışına neden izin veriyor. Devletin görevi halkın sağlığını her ne şekilde olursa olsun korumak değil midir? O zaman ‘sigara zararlıdır’ diye kamu spotları yayınlayacağına, bu şekilde tv kanallarına havadan para kazandıracağına, yasaklasın sigara içimini olsun,bitsin. Sonra da sıkı biçimde denetlesin.

Sigarayı bıraktırmaya yönelik kamu spotlarının yanında, ‘içmeyenleri özendirmemek’  ve ‘çocuklara kötü örnek olmasın’ diye filmlerde ve dizilerde sigara görüntüleri buzlanır. Hassasiyete bakın. Filmlerde ve dizilerde insanların ‘mahrem’ yerleri buzlanır, bir de sigara… Sigara içmek, demek ki, büyük bir ayıp, baksanıza nelerle eşdeğer tutuluyor.

Sigara içmek suç mudur? Değil. Kapalı yerlerde sigara içmenin cezası var mı, var. Ama farkı şu, sigara içmek suç değil, kabahat. Oysa ‘suç’ olan bir durum var ki tv ekranlarında bu konuda ‘buzlama’ niye yapılmıyor, insanın aklı almıyor. Cep telefonlarından söz ediyorum.

Yerli dizileri dikkatle izleyin ve görün, aslında siz de kesin gördünüz, araba kullanırken herkesin elinde  cep telefonu mutlaka var. Sanki araba kullanırken cepten konuşmazsa, olmazsa olmaz. Oysa araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak yasak. Trafik cezası gerektirir bu durum. Ben en son ödediğimde 88 lira saydım, sonrasında zam da geldi ceza miktarına.

Demek istediğim şu, sigara görüntüleri tv ekranlarında buzlanıyorsa, cepten konuşma görüntülerinde cep telefonları nı da buzlamak gerekir. Madem ki direksiyon başında cep telefonuyla konuşmak yasak, o zaman kötü örnek oluyor gerekçesiyle, cep telefonlarını da buzlamak şart.  Hadi bakalım ‘buzcular’, cepten hemen bir ‘Alo’ deyin de televizyonların montaj masaları çalışmaya başlasın.

 

 benzer haberler

Bursa’nın logosunda ‘yeşil’ niçin yok…  

Bursa’nın logosunda ‘yeşil’ niçin yok…

Bennu Yıldırımlar öğrencilere öykü okudu  

Bennu Yıldırımlar öğrencilere öykü okudu

Bursa’da yetiştirilen 5 kızıl geyik Bilecik’te tabiatla buluştu  

Bursa’da yetiştirilen 5 kızıl geyik Bilecik’te tabiatla buluştu