Bu Kategoridesiniz : 05 Eylül 2016 Pazartesi 15:42

‘Ulu Şehir Bursa’ tuvalde hayat buldu

bursa-resim2

Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Merinos Müze Galeri’de izlenime sunulan ‘Bursa Ulu Şehir’ konulu resim sergisi, Bursalı sanatseverlerden tam not aldı.

Merinos müze galeri, Türkiye genelinden bilim ve sanat merkezleri görsel sanatlar öğretmenleri tarafından hazırlanan el emeği eserlerin yer aldığı ‘Bursa Ulu Şehir’ konulu karma resim sergisine ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü BTSO Kamil Tolon BİLSEM Görsel Sanatlar Öğretmeni ve Sanatçı Reyhani Akan’ın yaptığı sergide; Ankara, Muş, Zonguldak, Düzce, İzmit, Kırıkkale, Kahramanmaraş, Eskişehir, Hatay, Balıkesir, Kayseri, Sakarya, Uşak, Gaziantep, Konya ve Bursa’dan sanatçıların eserleri sergilendi.

Müze galeride 4 Kasım Cumartesi tarihine kadar görülebilecek olan serginin açılışında konuşan Reyhani Akan, “Türkiye’de bir ilk olarak üstün ve yetenekli öğrencilere eğitim veren öğretmenlerin eserlerini sergilemekle birlikte plastik sanatlar alanında sanatçılarımızın çalışmalarını desteklemek ve kalıcı eserler kazandırmak amacıyla bu sergiyi düzenledik” dedi.

Sergideki eserlerin sanat odağında sosyoloji, felsefe ve estetik açıdan derin anlamlar taşıdığını anlatan Akan, eser sahiplerinin çalışmalarıyla ‘Bursa Ulu Şehir’ temasını tarihi, geleneksel, folklorik, mitolojik, yerel, evrensel, mistik, destansı, masalsı, ikonik, spiritüel olarak özgün anlatımlarla figüratif, soyut ve deneysel biçimlerde ele aldıklarını söyledi. Akan, bazı sanatçıların da sanat mirasından ve gelenekselden esinlenerek yeni boyutlara ulaşabilmeyi hedeflediğini kaydetti.

Sergide, Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nde de eserleri yer alan, Cumhuriyet Dönemi’nde Atatürk’ün emriyle yurt dışında eğitim gören ünlü ressam Malik Aksel de anıldı. Ressamın Bursa konulu eserleri, sergiye katılım gösteren öğretmen sanatçılarca ilgiyle izlendi.

 benzer haberler

Ümit Besen ve Pamela’dan muhteşem düet  

Ümit Besen ve Pamela’dan muhteşem düet

İlayda Aydın sete traktörle geliyor  

İlayda Aydın sete traktörle geliyor

‘Bizim Ev’ katılımcılarından muhteşem konser  

‘Bizim Ev’ katılımcılarından muhteşem konser