Bu Kategoridesiniz : 04 Haziran 2018 Pazartesi 17:54

Vali Küçük: Hayata ‘bağımlı’ olacağız

Çağımız hastalıklarının başında maalesef bağımlılık yer almaktadır. Bu kötü alışkanlıkların bertaraf edilmesi ise uzun zamana ve zorlu bir sürece tabiidir. Bağımlılık ile mücadele dendiğinde akla ilk gelen madde bağımlılığı olmaktadır.

Bursa Valisi İzzettin Küçük, kısa bir süre önce hayata geçirilerek ilk misafirlerini kabul eden İnsanlık Köyü’nü sık sık ziyaret ediyor. Tedavi sürecindeki misafirlerle sohbet ederek daima maddi ve manevi destek sağlayan “Sorunun kaynağına inmedikçe çözüm uzağımızda” diyen Bursa Valisi İzzettin Küçük, “Madde bağımlılığı maalesef toplumumuzun kanayan ve kapanmayan yaralarının başında yer almaktadır. Bağımlılığın esaretine düşen vatandaşlarımızı bu illetten kurtarmak için üst düzeyde mücadeleye devam ediyoruz. Bir yandan bağımlı vatandaşlarımızın tedavisini sürdürürken diğer yandan kolluk kuvvetlerimiz düzenlediği operasyonlarla uyuşturucu maddenin üretildiği inlere girerek başarılı sonuçlara imza atıyorlar. Mücadelenin en başında toplumumuzun yapı taşı olan aileleri bilinçlendirmek, kötü alışkanlıklara başlanmasının önüne geçmek yer alıyor. Aileler kadar önemli diğer kurum ise okullarımız. Çünkü çocuklarımız ebeveynlerinin yanında olduğundan daha fazla öğretmenlerinin yanında vakit geçirmekte. Madde kullanımının 15’li yaşlara düşmesi ise başta iyi seçilememiş arkadaş ortamı olmak üzere aile denetimsizliğinden de kaynaklanmaktadır. Bizler çocuklarımıza, gençlerimize zararlı alışkanlıkların başta sağlığımız olmak üzere hayatımızı yok edeceğini anlatamazsak, bilinçli yetiştirmezsek, evlatlarımız ile iletişimimiz zayıf olursa üzülerek belirtmeliyim ki şehirdeki tüm satıcıları bir gecede toplasak, hepsini bir yere kapatsak yine de bu illetin önüne geçemeyiz. Yani maddeye talep olmazsa, satıcıya pazar olmaz” dedi.

Türkiye’de ilk kez madde bağımlılarının sosyalleşerek tedavi edileceği insanlık köyünü hayata geçirdiklerine vurgu yapan Vali Küçük, şunları kaydetti:

“Burada kurulan atölyelerde çalışacaklar, tarım ve hayvancılıkla uğraşacaklar. Yani dolu dolu vakit geçirerek yeniden sosyalleşip hayata yeniden başlayacaklar. Çocuklarımızın geleceğini çalan, hayatını karartan bu zehre karşı mücadelemiz bütün gayretimizle devam edecektir. Ne kadar zor olursa olsun bir çocuk bile kurtarsak bizim için bir zaferdir. Bir çocuğumuzun acısını dindirmek, onun gözündeki parıltıyı görmek en büyük mutluluğumuz olacaktır. Çocuklarımızın acısını dindirmek için ne gerekiyorsa yapacağız. En büyük mutluluğumuz onların sağlığına kavuşmasıdır. Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) iş birliğiyle madde bağımlılarını kabul eden köyümüzde şuan 17 hastamız bulunurken, yaklaşık 40 hastanın tedavi görmesi mümkün.”

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

Çağımızın diğer bir sorununun ise teknoloji bağımlılığı olduğunu ifade eden Vali Küçük, “İnsanlar, teknoloji bağımlılığını bağımlılıktan ziyade kötü alışkanlık olarak değerlendirmekte. Sadece aileler değil toplumların da teknoloji bağımlılığını kimyasal bağımlılıklardan farklı değerlendirmeleri teknoloji bağımlılığının yaygınlaşmasını artırmaktadır. Gençlerimizin iletişim teknolojisini ve sosyal medyayı hayat biçimi olarak kullanmaları ise bağımlılık düzeyini arttırmaktadır. Sözün kısası, biz her türlü bağımlılığın önünde dimdik durarak gençlerimize sahip çıkacağız. Bizler maddeye değil, hayata bağımlı olacağız” dedi.

Vali Küçük, İnsanlık Köyü projesinin Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinde de devam ettiğini ve en kısa sürede onlarında hasta kabulüne başlayacağını belirtti.

 benzer haberler

Vahşice öldürülen Zeytin’in kumdan heykeli yapıldı  

Vahşice öldürülen Zeytin’in kumdan heykeli yapıldı

Dünyanın müziği Nilüfer’de yankılanıyor  

Dünyanın müziği Nilüfer’de yankılanıyor

Tarih başkentinde büyük buluşma  

Tarih başkentinde büyük buluşma