Bu Kategoridesiniz : 26 Haziran 2016 Pazar 13:25

Var mı başka emriniz…

Kapalı alanlarda sigara içilmesinin önüne nasıl geçilir, bilinmez. Bilinmez, çünkü her iş yerinde, kapalı alanda sigara içilmesinin yasak olduğu, içilmesi halinde cezasının da bilmem kaç TL olduğu yazan afişler asılıdır. Yeni değildir bu afişler, yeni olmadığı da çoğunda ceza miktarını belirten para biriminin YTL, yani Yeni Türk Lirası olarak belirtilmesinden bellidir.

Peki işe yaradı mı bu afişler… Yaramamış olmalı ki, kamu spotlarıyla daha etkili bir kampanyaya girişildi; öyle ki baba ve çocukların sigara yüzünden yaşamın veda sahnesini çekiyor gibi rolleri, sigaradan az da olsa uzaklaştırıyor diye düşünüyorum içenleri.

Şimdi daha etkin bir kampanya başlıyor. İşyeri sahipleri yandı. Hiç ummadıkları bir anda denetim için gelecek ekipler, bakacaklar sigara içen var mı yok mu diye… Varsa,yazacaklar cezayı. Bu kez amca-dayı torpili kabul edilmeyecek cezanın iptali için, çünkü prim verilecek yazılan her cezadan. Denetim ekipleri yüzdeyle denetim yapacak artık. Ne kadar çok ceza, o kadar çok prim. İyi kazanmak isteyen, daha çok denetim yapacak ve parayı bulacak.

Bakanlığın senaryosu böyle. İş yine paraya döküldü. Parasız iş yapmaz olduk nedense. Neyse, biz buna sigara denetiminde ‘teşvik primi’ verilecek diyelim, geçelim.

İyi de… Sigara denetimini kimler yapacak… Fahri müfettişler falan mı görevlendirilecek. Yoksa ‘vatandaş hattı’ oluşturulup, insanların birbirlerini ispiyonlaması mı beklenecek? Mesela, bir plazada Ahmet bey, komşu ofiste sigara içildiğini ihbar eder, hemen denetim yapılır, ceza da yazılırsa, alır primini. Bir bakmışsınız, bürolar arası geliş gidişler artmış, herkes birbirine komşuluk ilişkilerinin ötesinde, başka gözle bakmaya başlamış. Milleti birbirine düşürür bu girişim.

Ama şunu rahatlıkla söylemek mümkün, işin içinde para olduktan sonra, bu girişim kesinlikle başarılı olur. Hatırlarsınız, bir zamanlar Turgut Özal, başbakanlık döneminde KDV kanunu çıkardı. Açık şekliyle Katma Değer Vergisi. Yüzde 15 KDV. Kimse gıkını çıkartmadı. Çünkü, işin ucunda para vardı. Hangi işin ucunda mı…

Tüketiciye vergi iadesi verdi Özal. Ekmek için bile perakende satış fişi alır oldu millet. Belgesiz satış yok. Böylece vergi kaçırmak hayal oldu, en azından biz öyle sandık. Fiş peşinde koştuk, en az bir vergi denetçisi memur gibi görev yaptık,karşılığında da vergi iadesi aldık. Satıcıların, “Abi fiş alırsan 12 lira, fiş almazsan 10 lira” pazarlığına bile tanık olduk çok yerde. Sonunda KDV kazığını asıl yiyen tek kesim olan tüketici, birkaç kuruş vergi iadesiyle suskun kaldı, yediği kazığın farkına, ağzına çalınan bir parmak bal yüzünden varamadı.

KDV işinde olduğu gibi, trafikte de fahri müfettişlerle yapılan çalışmaları ardından, şimdi sıra sigara denetiminde. Bu işin taşeronu da vatandaş oldu. Var mı başka emriniz… Neyse…

Diyeceğimiz, sigara denetleyicilerine prim verilecekse, yaktığınız bir sigara canınızı da yakacak demektir. Sigaramın dumanı, yaktı komşu bizim cüzdanı…

 

 

 

 

 benzer haberler

Prof.Dr.Yalçın: Hayvan sevgisi ders müfredatına alınsın  

Prof.Dr.Yalçın: Hayvan sevgisi ders müfredatına alınsın

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil  

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil

Karnesinde zayıfı olana teleferik bedava  

Karnesinde zayıfı olana teleferik bedava