Bu Kategoridesiniz : 06 Aralık 2016 Salı 21:07

Yer altından gün ışığına…

Çelebi Mehmet döneminde Vezirlik, Rumeli Beylerbeyliği ve Veziriazamlık yapan Bayezid Paşa tarafından 1400’lü yılların başında yapılan ancak gerek depremler, gerekse bakımsızlık yüzünden tamamen yer altında kalan tarihi medrese, Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk günkü ihtişamıyla yeniden kente kazandırıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yer üstündeki ecdat emanetlerinin ardından yer altında kalan eserlerin de bir bir gün yüzüne çıkarıldığını belirterek, yeni hedeflerinin ise Orduevi’nin altında bulunan Bey Sarayı’nın gün yüzüne çıkarılması olduğunu belirtti.

Bursa’nın yaşayan canlı bir tarih başkenti olması hedefiyle 8500 yıllık arkeolojik dönemlerden 2300 yıllık Bitinya surlarına, 700 yıllık Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılara kadar her alanda yaptığı çalışmalarla Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, yok olmuş bir ecdat emanetini daha gün yüzüne çıkardı. Çelebi Mehmet döneminde Vezirlik, Rumeli Beylerbeyliği ve Veziriazamlık yapan Bayezid Paşa tarafından 1400’lü yılların başında yaptırılan Bayezid Paşa Medresesi, zaman içinde gerek depremler, gerekse bakımsızlık yüzünden tamamen yıkılmış ve üzerine de evler yapılmıştı. Tarihi kayıtlardan medresenin yerini tespit eden Büyükşehir Belediyesi, bu ecdat emanetini kente kazandırmak için üzerindeki 7 ve çevresindeki 9 binayı da kamulaştırarak yıktı. Yapılan çalışmaların ardından orijinal temellerine ulaşılan 6 asırlık medrese restorasyonla birlikte ilk günkü özgün halini aldı. Restore ettiği tarihi mekanları halkın kullanımına açan Büyükşehir Belediyesi, tarihi medresenin aslına uygun işlev görmesi amacıyla Türkiye Gençlik Vakfı işbirliğine giderek bir eğitim ve kültür merkezine dönüştürdü. Büyük bir titizlikle yürütülen çalışma ile 6 asır önceki özgün görünümünü ve işlevini yeniden kazanan Bayezid Paşa Medresesi, törenle hizmete açıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yeşil Külliyesi’nin önemli bir parçası olan ve 200 yıla yakın bir süre tamamen ortadan kaybolan bir ecdat emanetinin adeta küllerinden doğduğunu söyledi. Toplamda 9 binanın kamulaştırıldığı ve çalışmalar için yaklaşık 3,5 milyon TL harcandığını ifade eden Başkan Altepe, “Bizim en önemli sermayemiz tarihimiz. Osmanlı’yı kuran kent, Osmanlı’nın kurduğu ilk kent Bursa. Ecdat emanetlerinin ihya edilmesi yönünde yaptığımız çalışmalarla Bursa, tüm semtleriyle UNESCO listesinde ve değerlerimiz evrensel değer oldu. Bunu daha da ileri götürmek bizim görevimiz. Yer üstündekiler bitti artık Bayezid Paşa gibi yer altındakiler ortaya çıkıyor. Hemen yanımızda Hançerli Fatma Sultan Medresesi var, o da bitmek üzere. Hedefimizde Bursa’nın sarayı var. Orduevi var üzerinde. Orduevinin yenisini yapmaya imza atıyoruz yeter ki Orhan Gazi’nin o sarayını ortaya çıkaralım. Bayezid Paşa Medresemiz de tonoz cam çatı ile kapatılarak 4 mevsim kullanılacak güzel bir kültür merkezi haline geldi. Başta gençlerimize ve bölge halkına yönelik TÜGVA ile birlikte güzel faaliyetlere imza atmış olacağız” diye konuştu.

 

 benzer haberler

Bursagaz Doğa Kulübü, Uludağ’da çöp topladı  

Bursagaz Doğa Kulübü, Uludağ’da çöp topladı

Cam kumbaraları Bursa sokaklarını renklendirecek  

Cam kumbaraları Bursa sokaklarını renklendirecek

Dr. Ender Saraç, Gemlik’te sağlıklı yaşamın sırlarını verdi  

Dr. Ender Saraç, Gemlik’te sağlıklı yaşamın sırlarını verdi