Bu Kategoridesiniz : 23 Ağustos 2016 Salı 14:21

Yıldırım’da geri dönüşüm seferberliği

Bakanlığın verdiği yetki ve sorumlulukları yerine getiren Bursa’daki tek ilçe belediyesi olan Yıldırım Belediyesi, ilçe esnafını da geri dönüşüm seferberliğine dahil etti.

Sürdürülebilir çevre politikaları ile Türkiye’ye örnek olan Yıldırım Belediyesi, bu sayede ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Cam atıklarının geri dönüşümünde Avrupa Birliği standartlarını yakalayan Türkiye’deki ilk ve tek belediye olan Yıldırım Belediyesi, dönüşüm seferberliğinde ilçedeki esnaf ile de ortak çalışıyor. Bu kapsamda geçtiğimiz ay ilçedeki 6 caddede toplam 205 esnafa 70 geri dönüşüm kutusu, 9 cam kumbarası, 3 atık pil kutusu ve bir adet de elektronik atık kutusu dağıttı.

TOPLUMA ÇEVRE BİLİNCİ AŞILANIYOR

Çevre dostu belediyecilik anlayışı ve atıkların geri dönüşüme aktarılmasında yakaladığı oranlarla Yıldırım’ın, Avrupa şehri hüviyetini kazandığını hatırlatan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yönetmeliğine uygun olarak geliştirilen proje kapsamında ilçemizdeki 116 marketin ambalaj atıklarını ücretsiz toplamaya başlamıştık. Ekiplerimiz ayrıca küçük esnafımızı da sisteme dahil ederek onların da cam, pil ve elektronik atıklarını topluyor. Yine geçtiğimiz aylarda Yıldırım’daki 741 kahvehane ve çay ocağına bin adet cam ambalaj atığı kutusu dağıtmıştık. Topladığımız bu atıkları geri dönüşüm yoluyla tekrar ekonomiye kazandırarak doğal kaynaklarımızın bilinçsizce tüketilmesinin önüne geçiyoruz” diye konuştu. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışmalarla toplumda farkındalık oluşturmasının önemine de değinen Başkan Edebali, bugüne kadar 10 binden fazla Yıldırımlıya geri dönüşüm konusunda bilgi verildiğini de açıkladı.

YB (5)

 benzer haberler

YIL-MEK’ten 51 bin kişiye mesleki kurs  

YIL-MEK’ten 51 bin kişiye mesleki kurs

‘Uluslararası Çok Kısa Filmler Festivali’ Nilüfer’de başladı  

‘Uluslararası Çok Kısa Filmler Festivali’ Nilüfer’de başladı

Bursa’daki ceza evlerinde kalan hükümlülere mesleki eğitim  

Bursa’daki ceza evlerinde kalan hükümlülere mesleki eğitim