Bu Kategoridesiniz : 04 Mart 2017 Cumartesi 19:40

Yıldırım’da tarihi izler şaha kalkıyor

Türkiye’ye örnek olacak kentsel dönüşüm projeleriyle ilçeyi geleceğe taşıyan Yıldırım Belediyesi, kent merkezi yenileme çalışmalarıyla da ilçenin tarihi izlerini ayağa kaldırmaya hazırlanıyor.

İdeal Şehir Yıldırım hedefi doğrultusunda ilçenin yüzde 33’ünü kentsel dönüşüme dahil eden Yıldırım Belediyesi, kent merkezinin yenileme planıyla ilçenin tarihi izlerini ayağa kaldırmaya hazırlanıyor. Karaağaç, Kurtoğlu, Yeşil, Meydancık, Hocataşkın ve Emirsultan mahallelerini kapsayacak 438 bin 500 metrekarelik alanda yenileme çalışması yapılacak. Tescilli sivil mimarlık örneği 139 adet bina, 22 adet tescilli anıtsal yapı olmak üzere toplamda bin 489 binayı kapsayacak yenileme çalışmalarıyla Yıldırım’ın sahip olduğu tarihi miras yeniden ayağa kaldırılacak.

‘GEÇMİŞİMİZDEN GÜÇ ALIYORUZ’

İlçenin tarihi kent merkezini yeniden canlandıracak çalışmalar hakkında bilgi veren Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, yapılacak yenileme uygulamalarla birlikte Yıldırım’ın tarihi ve kültürel izlerini geleceğe taşımayı amaçladıklarını söyledi. Yıldırım’ın merkezinde yer alan 6 mahallenin yenilemeyle kaderini de değiştireceklerini belirten Başkan Edebali, “Ecdadımız modern şehirciliğin ve  mimarinin temellerini 1400 yıl önce ilçemizde attı. Sosyal devlet anlayışının ilk izleri olan Yeşil Külliyesi, tarihi miraslarımızdan Emirsultan Camii ve diğer sivil tarihi yapılarımız bu yenileme çalışmalarıyla yeniden tarih ve yeşilin buluşma noktası haline gelerek şehrimizin yükselen değeri olacak” dedi.

TARİH ŞEHRİ YILDIRIM VURGUSU

Türkiye’nin en kapsamlı kentsel dönüşüm hamlesi ile Yıldırım’ın çehresini değiştirmeye devam ettiklerini de aktaran Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Kadim medeniyetimizden güç alarak başlattığımız ve ilçenin yüzde 33’nü kapsayan, aynı zamanda Türkiye’nin en kapsamlı kentsel dönüşüm hamlesi ile geleceğin modern ve güvenli şehrini inşa ediyoruz. Tarihi kent merkezi yenileme projemizle de 6 mahallemizde toplam 438 bin 500 metrekarelik alan hem hak ettiği konuma gelecek hem de burada yaşayan insanlarımızı yaşam kalitesi yükselecek. Fiziki dönüşümün yanı sıra mekânsal ve sosyal değişimi birlikte yürüterek topyekun dönüşüm sayesinde tarih şehri Yıldırım, Türkiye’nin göz bebeği konumuna gelecek” ifadelerini kullandı.

 

 benzer haberler

YIL-MEK’ten 51 bin kişiye mesleki kurs  

YIL-MEK’ten 51 bin kişiye mesleki kurs

‘Uluslararası Çok Kısa Filmler Festivali’ Nilüfer’de başladı  

‘Uluslararası Çok Kısa Filmler Festivali’ Nilüfer’de başladı

Bursa’daki ceza evlerinde kalan hükümlülere mesleki eğitim  

Bursa’daki ceza evlerinde kalan hükümlülere mesleki eğitim