Bu Kategoridesiniz : 24 Eylül 2016 Cumartesi 11:06

Yolcular olmasa ulaşım da sorun olmaz!

Bursa’nın en önemli sorunlarındandır trafik. Çözüm için yollar yapılıyor, köprülü kavşaklar yapılıyor, sonuçta sabah ve akşam saatlerinde yollar yine geçit vermiyor. Peki, yok mu çözümü…Var!

‘Kenti ve kentlileri ulaştıran başkan’ olarak ünlenmeyi hedefleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, trafikteki tıkanıklığın çözümü için raylı sistemin kullanılmasını istiyor. Altepe’ye göre, Bursalılar arabadan insin metroya binsin. Altepe, “Yollar yaptık, köprülü kavşaklar yaptık, trafik yine tıkanıyor, üstelik tıkanma noktaları da kavşaklar’ diyor. Bu kavşaklardan biri de Mudanya köprülü kavşağı. Araçların birbiri ardına ip gibi dizilerek trafiğe düğüm attıkları bir kavşak burası. Yeni yapıldı, değişen bir şey olmadı. Oldu mu… Olmadı. O nedenle, bu kavşakta ‘sil baştan imalatla ne değişti?’ diye sormak gerekilyor, bir şerit artışının dışında. Demek ki yol yapmakla, kavşak yapmakla trafik sorununu çözmek zor. Ayrıca, Başkan Altepe’nin çok iddialı sözlerine bakılırsa, bu sorunun çözümü, metro kullanılmadığı sürece, mümkün görünmüyor.

Altepe’ye göre, Bursa kent merkezinde yaşayan nüfus 2 milyon 300 bine ulaştı; oysa kent coğrafyasına bakılırsa, nüfusun 600 bin olması gerekiyormuş. Öyle olursa, trafik sorunu kalmaz. O zaman 1 milyon 700 bin kişi ne olacak başkan… Bir şey olacağı yok. Trafik sorunuyla iç içe yaşayacak. Çünkü, Altepe’ye göre bu kadar çok insanın ulaşımını sağlamak çok zor.

Ama yine de önemli bir uyarısı var başkanın. Evinden çıkan arabasına atlayıp, her arabada tek kişi, işine gitmek üzere yola çıkıyor. Akşam saatlerinde de eve dönüş…Arabanıza binmek yerine metroya binseniz nasıl olur…Başkan, her yöne ray döşediklerini söylüyor. Diyor ki: “ Metroya binme alışkanlığı yok, dahası toplu ulaşım kültürü oluşmamış, bu yüzden trafik sorunu yaşanıyor. Metro kullanılsa bu sorun yaşanmaz. Metroyu kullanmaları için zorlama gerekiyor.”

Zorlama gerekmiyor sayın başkan, metroyu, aynı zamanda otobüsleri ‘cazip’ hale getirmek gerekiyor. Önce ‘Taşıma ücreti yüksek, bunu nasıl düşürebiliriz’ diye düşünmeniz gerekir. Elin oğlunun hurdaya ayırdığı vagonları seferden kaldırıp yolculara ‘metro ile ulaşımda güvence’ sunmanız gerekir. Halen minibüs plakasıyla çalışan halk otobüslerinin hurdaya çıkacak hale gelmiş olanlarının da yenilenmesini sağlamanız gerekir.

Hani, İpekböceği seferlere başladığında, tramvay hattına taksi, dolmuş ve servis araçları giremeyecekti…Hani, sanayi bölgelerinde çalışan işçilerin tümü, belediye otobüsleriyle en yakın metro istasyonuna taşınacak, indikleri istasyondan da aktarma yapılarak lokal servislerde semtlerine ulaştırılacaktı… Böylece servislerin şehir içi trafiğe girmeleri önlenmiş, sorun da önemli ölçüde çözümlenmiş olacaktı. Hayaller güzel ama bir de gerçek olsa…Hayal kurmak, trafikteki düğümü çözmeye yetmiyor.

Yoksa, ‘Kent merkezinde nüfus 2 milyon 300 bin kişi. 600 bin kişi olsa, trafik sorunu olmazdı’ diye düşünerek, kendimizi avutmanın anlamı yok. 1 milyon 700 bin kişi sanki kontenjan fazlası… Okullar olmasa maarifi kolayca yöneteceğini söyleyenler gibi, ‘yolcular olmasa ulaşım ne güzel yönetilir’e geldik sonunda. Anlaşılan, trafikte çileye devam.

 benzer haberler

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki  

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor  

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi  

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi