Bu Kategoridesiniz : / 09 Mayıs 2016 Pazartesi 19:50

AB Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi’ne yeni bina

AB Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi yeni binasının açılışı, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve çok sayıda protokol üyesinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye’nin Avrupa Birliğine katılım sürecinde yasal ve idari reformların gerçekleştirilmesinde, Valiliklerin AB’ye katılım sürecine daha etkin katılım sağlamaları ve AB ile ilgili konularda merkez teşkilatları ile daha fazla işbirliği ve iletişim içinde olmaları münasebetiyle oluşturulan AB Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi, yeni binasıyla Ulu Şehir’de hizmetine devam edecek.

2014 yılında Bursa Valiliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol ile eski eser tecilli ve Osmanlı döneminin ilk sivil mimari örneğini teşkil eden binanın aslına uygun olarak AB Proje ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi’nin kullanımına tahsis edildiğini ifade eden Vali Karaloğlu: “Bugün 9 Mayıs Avrupa günü. Bugüne denk getirdik proje ofisi ve dış ilişkiler ofisinin açılışını. Arkamda gördüğünüz bu şirin bina Büyükşehir Belediyemizin ve restorasyonunu tamamlayıp bizim Avrupa Birliği ofisine tahsis etmiş olduğu güzel bir bina. Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliğine tam üyelik müzakeresi yapan bir ülke. Biliyorsunuz 2011 yılında Avrupa Birliği Bakanlığı oluşturuldu. 2010 yılında da İçişleri Bakanlığı bir genelge ile 81 ilimizde Avrupa Birliği Proje ve Dış İlişkiler Ofisleri oluşturuldu. Bizim Valiliğimizde de 2010 yılından beri bu ofisimiz var. Ama Heykel’deki Valilik Binamızda zor imkanlarda çalışıyorlardı. 2014 yılında Büyükşehir Belediyemizle yaptığımız bir protokolle bu bina Büyükşehir Belediyemiz tarafından onarıldı ve Avrupa Birliği ofisi tarafından kullanılmak üzere tahsis edildi. Tefrişi de BEBKA tarafından sağlanan fonla yapıldı. Bugün 9 Mayıs Avrupa Gününde açılışını yapıyoruz. İnşallah bu ofis sadece kamu kurumlarına değil özellikle sivil topluma, yerel yönetimlerimize, belediyelere proje yapma konusunda, özellikle tam üyelik öncesi mali destek konusunda, Türkiye ve şehrimize daha çok kaynağın aktarılması, kurumlarımıza proje yapımı, proje uygulaması konusunda rehberlik ve danışmanlık yapmak üzere kullanılacak” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise :”Bugün Bursa’mızın kalbinde güzel bir merkez Avrupa Birliği Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu merkez Bursa’mızın tamamına yönelik 17 ilçemiz ve tüm bölgelerimizdeki projeler ve Avrupa Birliğinden bugüne kadar tam destek ve hep geri giden fonları kullanabilmek, bu konuda tüm belediyelerimize, kurumlarımıza destek vermek amacıyla gerçekleşen önemli bir proje. Bursa’mıza hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler: ,

 benzer haberler

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final  

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu  

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu

‘Bursa FotoFest’de ‘Ritüeller’ ödüllendirildi  

‘Bursa FotoFest’de ‘Ritüeller’ ödüllendirildi