Bu Kategoridesiniz : / 18 Mayıs 2016 Çarşamba 20:45

Afete yönelik işbirliğinde gelinen son noktayı görüştüler

Deprem tecrübesi ve birikimlerinin pek çoğunu Van Valisi olarak görev yaptığı dönemde edinen Vali Karaloğlu’nun bugünkü misafirleri, dünyada deprem konusunda pek çok mesafe kat etmiş olan Japonya’dan, Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JİKA) heyetiydi.

Afete yönelik işbirliğinde gelinen son durum ve bundan sonra yapılacak çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunulan ziyarette konuşan Vali Karaloğlu, ” Afet Eğitim Merkezimiz  çok ilgi çekiyor. Özellikle çocuklar orayı ziyaret etmekten büyük keyif alıyorlar. Eğlenerek öğreniyorlar.  Biz Japonya’yı afete hazırlık  konusunda çok iyi buluyoruz. Bizim o konuda halen eksiklerimiz var. Afete hazırlık ve riski yönetme konusunda problemlerimiz var.  Bunları geliştirmeye çalışıyoruz. Özellikle Bursa’da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü bünyesinde şu anda her ilçeyi ayrı değerlendirerek  afete hazırlık kısmını tamamlamak üzereyiz. Bursa’da bütün ilçelerde risk var ama ilçeler arasındaki risk dereceleri  farklı. Kuzey ilçelerimiz Gemlik ve İnegöl’de ciddi bir fay hattımız var. Merkezde bir fay hattımız var. İlçe bazlı çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. Afet anında insanların toplanacağı mekanlar, insanları iskan edeceğimiz alanlar gibi benzeri çalışmalar yapılıyor. Belki Türkiye’de bu kadar detaylı çalışılan ilk il olacağız. Bu bölgede oluşabilecek afeti iyi yönetip afetten hızlı çıkmak lazım. Bu konuda kamu kurumlarının özelliklede eğitim ve hastane binalarının dayanıklılık açısından gözden geçirilip yenilenmeleri, güçlendirme ihtiyacı olanların güçlendirilmesi devam ediyor” dedi.

2-e80689.jpg&w=712&h=470

Konuk heyete Başkanlık yapan JIKA Türkiye Ofisi Başkanı Bayan Mayumi Endoh da yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:

“Türkiye’de çalışmak hep yeni fırsatlar, yeni gayretler gerektiriyor. Türkiye üst  gelir gurubunda bir ülke. Dolayısıyla seviye olarak yüksek bir ülke.  Özellikle gayret ettiğimiz alanların başında afet risk yönetimi geliyor. Bursa’ya gelecek olursak 2010 yılından itibaren Bursa’da pek çok çalışmayı hayata geçirdik. Özellikle sizin inisiyatifinizle Afet Eğitim Merkezindeki faaliyetlerimiz var. Bütün dünya ülkelerine bakarsanız böyle bir tesisin başka bir örneği yok. Aynı zamanda okul afet eğitimi konusunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Okuldaki öğrencilere yönelik bir proje bu. Özellikle çocukların eğitimi çok önemli. Afet risk yönetimi konusunda çocuklar üzerinden ailelerine erişilmesi ve ailelerinde eğitilmesi hedefleniyor.”

 

 benzer haberler

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final  

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu  

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu

‘Bursa FotoFest’de ‘Ritüeller’ ödüllendirildi  

‘Bursa FotoFest’de ‘Ritüeller’ ödüllendirildi