Bu Kategoridesiniz : / 31 Mayıs 2016 Salı 12:59

Bir zamanlar ihraç ediyorduk şimdi ithal ediyoruz

Birleşmiş Milletler tarafından 2016 yılının Bakliyat Yılı olarak ilan edilmesiyle birlikte dünya genelinde dikkatler bakliyat ürünlerine çevrildi. Yıllık 100 milyar dolarlık hacme sahip olan Dünya Bakliyatına yön veren en büyük meslek örgütü özelliği taşıyan Dünya Bakliyat Konfederasyon, Kanada, ABD, Avustralya, Güney Afrika, Hindistan, Çin, Meksika, İngiltere, Fransa, Belçika, Türkiye ve özel şirket temsilcileri gibi geniş bir üye yapısı bulunuyor.

Dünya Bakliyat Konfederasyonu’nun her yıl farklı bir ülkede düzenlenen etkinlikleri çerçevesinde bu yıl 19-22 Mayıs tarihleri arasında İzmir Çeşme’de Konferans’ın yapıldığını belirten Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Moiz Hemsi, bu yıl özellikle ”Dünya Bakliyat Yılı” vurgusunun öne çıktığını kaydetti.

Farklı kıtalardan ülkelerin üye olduğu Dünya Bakliyat Konfederasyonu- GPC’nun, bakliyat üretim ve tüketimine yönelik elde ettiği bilgilerle dünya bakliyatına yön verdiğine işaret eden Hemsi, “Dünya gıda dengelerini yeniden masaya yatırmak, sağlıklı gıdaya erişimi kolaylaştırmak için tarım üreticisi çiftçilerin karşılaştığı zorlukların da yakından izleneceği, bilincin artırılacağı, ulusal-bölgesel ve küresel düzeyde geniş bir tartışma ve işbirliğinin hedeflendiği bir farkındalıkla, 2016 yılı Dünya Bakliyat Yılı olarak Birleşmiş Milletler tarafından ilan edildi. BM tarafından 2016 yılının Dünya Bakliyat Yılı ilan edilmesiyle dikkatler bakliyat ürünlerine çevrildi. Dünya genelinde 6 Ocak’ta başlayan bakliyat yılı kutlamaları kapsamında 30 ülkede 141 etkinlik düzenlenirken, yıl sonuna kadar ise toplamda 300 den fazla etkinlik gerçekleştirilecek” diye konuştu.

Bakliyat ekim alanlarımız yüzde 60, üretim rakamlarımız yüzde 50 düştü

“Bakliyat, dünyanın geleceği için üretimi ve tüketimi desteklenmesi gereken temel gıda ürünlerinden. Bakliyat,  sağlıklı olduğu kadar ekolojik ve çevreci ürün grubu” şeklinde konuşan Hemsi sözlerini şöyle tamamladı:

“Dünyada toplam 60 milyon tonun üzerinde kuru fasulye, nohut, mercimek gibi bakliyat ürünlerinin üretimi yapılıyor. Türkiye’nin dünya bakliyat üretimindeki yeri ise yıllara göre 8 ile 10’ncu sıralar arasında değişiyor. Türkiye eskiden bakliyat ihracatçısı bir ülke iken üretimin düşmesi ile ithalatçı konumuna geçti. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de yemeklik bakliyat ekim alanları, 1990’ların başında 20 milyon hektarken, 2015’e gelindiğinde yüzde 60 azalarak 7,5 milyon hektara düştü. 1990’ların başında 2 milyon ton olan baklagil üretim hacmi ise, 2014 yılı itibariyle yüzde 50’lik bir gerilemeyle sadece 1 milyon ton’a geriledi.”

Bakliyatın dünya genelinde 41 milyar dolarlık piyasaya sahip bir ürün grubu olduğunu ve Türkiye’nin Dünya bakliyat piyasasındaki payının yüzde 3 seviyesinde olduğunu anlatan Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Lütfi Özsoy, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bakliyat ürünleri için verilen desteğinin 2016 yılı için yüzde 50 arttığını, su sıkıntısı olan alanlarda mercimek ve nohuta yapılan fark ödemesine yüzde 50 ek destek ödemesi yapılacağını bunun da Türkiye’de bakliyat üretimini arttıracak olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.   Özsoy, “Türkiye’nin bakliyat üretimini arttıracak tedbirleri hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi gerekiyordu. Bu itibarla, bakliyat üretimin artması için Tarım Bakanlığınca bakliyat ürünleri için, ton başına 100 dolar destek verildi” dedi.

19-22 Mayıs 2016 tarihlerinde İzmir’in Çeşme ilçesinde toplanan Dünya Bakliyat Konfederasyonu’nun düzenlediği Konferansa 55 ülke ve uluslar arası kuruluştan 350 temsilci katılırken, Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nden Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Lütfi Özsoy Birliği temsilen konferansa katıldı.

 benzer haberler

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final  

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu  

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu

‘Seneye yerli süt mısırı yiyeceğiz’  

‘Seneye yerli süt mısırı yiyeceğiz’