Bu Kategoridesiniz : / 31 Mayıs 2016 Salı 15:10

Çocuk işçilere, çocuk askerlere, çocuk gelinlere hayır

2

Çocuklara yönelik gerçekleşen taciz ve istismarlara ilişkin tepki amacıyla basın açıklaması yapan BSMMMO Yönetimi, sağlıklı bir geleceğin ancak sağlıklı çocuklarla oluşturulacağını söyleyerek, “Çocuk istismarı konusunda toplumun her kesimini duyarlı olmaya davet ediyor, çocuk istismarına, çocuk işçilere, çocuk askerlere, çocuk gelinlere hayır diyoruz!” mesajını verdiler.

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO) BAOB Yerleşkesi önünde, çocuk istismarı ve tacizlerine yönelik basın açıklaması düzenlendi. BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez’in yanı sıra Oda Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok sayıda mali müşavirin de aileleriyle birlikte katıldığı basın açıklamasında metni, Oda Yönetim Kurulu Sekreteri Sabiha Işık okudu. “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir” diyerek konuşmasına başlayan  BSMMMO Yönetim Kurulu Sekreteri Sabiha Işık, “Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Herkes için eşitlik, herkes için adalet, herkes için özgürlük istiyoruz,  evet ama;  talep ettiğimiz  bir şey daha var ki o da ayrıcalık.  Peki ne için ayrıcalık.  Kimdir bu ayrıcalıklı olanlar? ‘Yeryüzündeki tek ayrıcalıklı sınıf çocuklardır’ sözü Bolşevik devriminin en insancıl sloganıdır. Son zamanlarda yaşanan olaylar değil çocuklarımıza ayrıcalıklı bir dünya oluşturmayı, tam tersine yapılan taciz ve eziyetlerle  insanlık adına utanç verici ve yaşanamaz  bir dünya oluşturulmuştur. Ülkemde ve dünyada çocuklara yapılanlar hepimizin içini  sızlatmakta ve geleceğimizi karartmaktadır” dedi.

4

“VİCDANLARIMIZ ELVERMİYOR”

Meslek mensupları olarak, kayıt dışının kayıt altına alınması,  adil bir vergi sistemi ile herkesin vergilerini ödemeleri için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden BSMMMO Yönetim Kurulu Sekreteri Işık, “Bu ülkenin vatandaşları olarak,  toplanan bu vergilerin öncelikli olarak,  eğitim ve sağlık için harcanmasını bekliyoruz. Aynı zamanda  toplanan bu vergilerin  huzur evlerinde son zamanlarını geçiren yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşlarımızın rahat ettirilmesi, devlet korumasına bırakılmış kimsesiz çocuklarımızın maddi manevi tüm ihtiyaçlarının karşılanması için harcanmasını arzu ediyor ve diliyoruz. Sevgi evlerinde, kamplarda, sevgisiz ve korumasız bırakılmalarına vicdanlarımız elvermemektedir. Çocuğun ruhsal ve fiziksel sağlığını,  ekonomik sosyolojik  gelişimini olumsuz etkileyen, kişi- kişiler – toplum ya da devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek yapılan tüm davranışlar çocuğa kötü muameledir.

Konuşmasında, çocuk istismar oranlarından da bahseden Sabiha Işık, şu bilgileri verdi: “Dünyada yüzde 1 ile yüzde 10 arasında değişen çocuk istismar oranı, ülkemizde yüzde 10 ile yüzde 53 arasındadır. Duygusal istismar yüzde 78, fiziksel istismar yüzde 24, cinsel istismar ise yüzde 9 oranındadır.  İstismara maruz kalan çocukların yüzde 70’i 2-10 yaş arasındadır. Ve yine ülkemizde her beş gelinden biri çocuk, her üç çocuktan biri ise baskıya uğramaktadır. Suriyeli çocuklar yaş gruplarına göre meyve isimleri kod adı verilerek satılmıştır.”

“BU HALE NASIL GELDİK?”

“’Komşusu açken tok yatan bizden değildir!’ diyen bir inanıştan gelip, çocuklarına bayram hediye edilmiş bir ulus iken, en büyük kaygısı evini arabasını yenilemek olan, yanı başındaki sevgi evinde tacize uğrayan çocuklardan bir haber yaşayan toplum haline nasıl geldik?” diyen Işık, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Sokaklarımızda vatanlarından, oyun oynadıkları sokaklarından evlerinden koparak, gurbet ellerine düşmüş binlerce çocuk yaşarken, daha doğrusu çocukluklarını yaşayamazken, çocuk olduklarının dahi farkında olamazken, rahat yataklarımızda uyuyabilen bir toplum haline ne zaman ve nasıl geldik? Türkiye’de 19 milyon çocuk;  nüfusumuzun yüzde 24’ünü oluşturmaktadır. Kalan yüzde 76’nın görevi ise bu çocuklara yaşanabilir bir dünya bırakmak olmalıdır. Çocuk tüm dünyada çocuktur. Afrika’da açlık çeken, Suriye’de, Filistin’de, savaşların yaşandığı birçok yerde sokağa çıkamayan çocuklar da bizim çocuklarımızdır. Sağlıklı çocuklar geleceğin sağlıklı bireylerini oluşturacağından, hasta ruhları onlardan uzak tutmak insanlık görevidir. Sonuç olarak, çocuk istismarı ve ihmali konusunda önce ailelerin eğitilmesini daha sonra okullarda ve toplumun her kesiminde eğitim yapılmasını ve bu  konuda herkesi duyarlı olmaya davet ediyor, çocuk istismarına, çocuk işçilere, çocuk askerlere, çocuk gelinlere hayır diyoruz.”

 benzer haberler

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final  

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu  

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu

Edoardo Tresoldi, Türkiye’ye geliyor  

Edoardo Tresoldi, Türkiye’ye geliyor