Bu Kategoridesiniz : / 24 Mayıs 2016 Salı 01:18

DOSAB Termik Santrali ÇED raporu iptal

Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSAB) yapılması planlanan termik santral hakkında son sözü Bursa 2. İdare Mahkemesi söyledi. Mahkeme, 2015 temmuzunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan DOSAB Kömürlü Termik Santrali ÇED raporunu iptal etti.

Bursalıların sayısız protesto gösterisine, toplum sağlığı açısından taşdığı açık risklere karşın  DOSAB Termik Santrali’nin ÇED raporuna bakanlıktan  yaklaşık bir yıl önce bakanlıktan onay gelmişti.
Bursa’da bölge halkının “Kanser olmak istemiyoruz!” sloganıyla karşı çıkarak kurulmaması için çok sayıda eylem yaptığı, bilim insanlarının toplum sağlığı açısından taşıdığı büyük zararları defalarca dile getirdiği DOSAB Termik Santrali’nin ÇED raporuna Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onay vermiş, bu karar Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü internet sitesinde şu ifadelerle duyurulmuştu:

‘’Bursa ili, Osmangazi ilçesi, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi mevkiindeki Demirtaş Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan DOSAB BUHAR VE ENERJİ ÜRETİM TESİSİ (374 MWt) projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiş olup; Bursa Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir. Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması ve ÇED Yönetmeliği gereğince yatırımın başlangıç, inşaat dönemine ilişkin izleme raporlarının Bakanlığımıza, projede yapılacak Yönetmeliğe tabi değişikliklerin de BURSA Valiliklerine (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) iletilmesi gerekmektedir.İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.”
DOSAB Termik Santrali’ne Bursalılar “Kanser olmak istemiyoruz!” sloganıyla karşı çıkarak kurulmaması için çok sayıda eylem yapmıştı. Bilim insanları da DOSAB santralinin toplum sağlığı açısından taşıdığı büyük zararları defalarca dile getirmişti. DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu da 2,5 yıldır santralin yapılmaması için mücadele ediyordu. ÇED raporunun mahkemece iptal edilmesi üzerine platform üyeleri, 24 Mayıs 2016 Salı günü saat 19.00’da Heykel önünde toplanacak.

13241414_1285682768112980_2321760392067123290_n

 benzer haberler

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final  

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu  

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu

‘Seneye yerli süt mısırı yiyeceğiz’  

‘Seneye yerli süt mısırı yiyeceğiz’