Bu Kategoridesiniz : / 23 Mayıs 2016 Pazartesi 13:01

İrgil 400 bin öğretmen adayının sesi oldu

Yaklaşık 400 bin öğretmen adayı atama bekliyor ve kamuoyunda günlerdir ağustosta öğretmen ataması var mı, yok mu diye tartışılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan henüz bir açıklama gelmedi. KPSS’ye  girecek olan öğretmen adaylarının bu endişeli bekleyişi sürerken TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya “Ağustos’ta öğretmen ataması olacak mı, adayların endişelerini gideren açıklamayı ne zaman yapacaksınız” diye sordu.

CHP Milletvekili günlerdir yüzlerce öğretmen adayından ağustosta yapılması beklenen atamalara ilişkin mesaj aldığını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılmamış olmasının öğretmen adaylarını endişelendirdiğini belirten Dr. İrgil, “Konuyu TBMM’ye taşıdık, Milli Eğitim Bakanı’na sorduk. Önümüzdeki günlerde bir açıklamaya yapılacağını düşünüyorum” dedi.

İŞSİZ ÖĞRETMEN SAYISI ARTABİLİR

Öte yandan öğretmen adaylarının endişelerine yönelik olarak da bir açıklama yapan Dr. İrgil, “Şubat ayında 30 bin yeni öğretmen göreve başladı, ağustosta da atama yapılacaktır” diyerek şöyle devam etti:

“Her yıl en az 50 bin öğretmen ihtiyacımız var. Ama asıl sorun öğretmen ihtiyacından ziyade, eğitim fakültelerindeki kontenjan fazlalığı. İşsiz öğretmenler yetiştirileceğine ihtiyaç dahilinde öğretmen mezun edilmeli. Yoksa atama bekleyen öğretmenlerin sayısı her yıl biraz daha artacak. Dolayısıyla eğitimin her alanında olduğu gibi öğretmen yetiştirme yöntemlerinde de yeni baştan planlama ve düzenlemeler gerekli.”

 benzer haberler

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final  

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu  

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu

Edoardo Tresoldi, Türkiye’ye geliyor  

Edoardo Tresoldi, Türkiye’ye geliyor