Bu Kategoridesiniz : / / 13 Mayıs 2016 Cuma 14:38

İrgil: Rezaletin sorumlusu AFAD’dır

Önceki gün basına yansıyan AFAD’a bağlı Nizip Mülteci Kampı’ndaki 30 çocuğa cinsel istismar olayına ilişkin bir açıklama yapan Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, “Mülteci çocuklara yapılan istismar zalimliktir” dedi.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Karaman’dan sonra cinsel istismar olaylarının ne kadar yaygın olduğunun görüldüğünü belirten Dr. İrgil, Gaziantep’teki mülteci kampında yaşları 8 ila 12 arasında değişen çocuklara tecavüzün 9-10 ay önce olduğuna ve daha yeni ortaya çıktığına dikkat çekti.

KİFAYETSİZ İNSANLAR

Girişinde “Dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülkeye hoş geldiniz” yazan Nizip kampındaki gariban çocuklara yapılan istismardan AFAD’ın sorumlu olduğunu ifade eden Dr. İrgil şöyle konuştu:

“Kurumlar ve insanlar suçlanabilir ama çocuk istismarlarında, bu kepazeliklerin temelinde, kifayetsiz, yetersiz, doyumsuz ve eğitimsiz insanların belli yerlere, görevlere atanması var. AFAD çiftlik olmuştur, bunun en önemli bulgularından biri, bu kamplardır. Nizip’te irin patlamış, ilk rezillik ortaya çıkmıştır. Bu kamplarda görevlendirilen niteliksiz, kifayetsiz adamlar bu çocuklara tecavüz etmekte. Bu nedenle AFAD’ın sorumlu olduğunu düşünüyoruz. AFAD yargılanmalıdır.”

ÜSTÜ ÖRTÜLMEYE ÇALIŞILIYOR

Sosyal medya olmasa toplumun büyük kesiminin bu türdeki olayları duymadığını kaydeden Dr. İrgil, “Ne yazık ki bu ülke, kendi çocuklarını koruyamadığı gibi kendine sığınan mülteci çocuklarını da koruyamamaktadır” diyerek şöyle devam etti:

“İnsanları suistimal edenleri lanetliyoruz. Bu olayların üstünün örtülmeye çalışılmasını anlayamıyoruz. Ahlaklı ve dindar bir toplum yarattık bizim toplumumuzda böyle şeyler olmaz demeye çalışıyorlar ama oluyor işte.  Bu olayların üstünü örtmeye çalışmak, en az bu olayları yapanlar kadar suça ortak olmaktır.”

 benzer haberler

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final  

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu  

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu

‘Bursa FotoFest’de ‘Ritüeller’ ödüllendirildi  

‘Bursa FotoFest’de ‘Ritüeller’ ödüllendirildi