Bu Kategoridesiniz : / 29 Mayıs 2016 Pazar 20:51

Kadınlar davaya sahip çıkarsa Kayapa’ya o tesis yapılmaz

Bursa Kayapa Çöp Depolama ve Yakma Tesisine Hayır Platformu, Nilüferli kadınları  Kayapa’ya yapılması planlanan Katı Atık Geri Kazanım ve Bertaraf Tesisi’nin yol açacağı olumsuz etkiler hakkında bilgilendirdi. Platform üyesi Murat Demir “İnanıyoruz ki kadınlar bu davaya sahip çıkarsa kimse Kayapa’ya bu tesisi yapamaz” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Nilüfer’in Kayapa Mahallesi’ne yapılması planlanan Katı Atık Geri Kazanım ve Bertaraf Tesisi’ne tepkiler dinmek bilmiyor.

Tesise karşı ortak eylem gerçekleştirmek amacıyla kurulan Bursa Kayapa Çöp Depolama ve Yakma Tesisine Hayır Platformu bu konudaki bilgilendirme çalışmalarını sürdürüyor. Platform üyeleri, Atlas Kadın Dayanışma Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda halkı bilgilendirdi.

Toplantıya platform üyeleri ve Nilüfer’deki kadın dernekleri üyelerinin yanı sıra Orhaneli Başköy Muhtarı Hasan Acar ile  sularının temiz akması için mücadele eden Başköylü kadınlar da katıldı.

Bölgelerinde yer alan mermer ocaklarının,  doğayı ve bölge halkının yaşamını tehdit etmesine seyirci kalmayan ve mücadele ederek zafer kazanan Başköylü kadınlar direniş hikayelerini paylaştı. Başköylü kadınlar ve Başköy Muhtarı Hasan Acar,  halkın istemediği hiçbir şeyin zorla yapılamayacağını belirterek ve Kayapa’da katı atık tesisine karşı mücadeleye devam edilmesi gerektiğini söylediler.

SAMSUNG CSC

Çevre mücadelesinde kadının rolü önemli

Platform üyesi ve Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) Başkanı Murat Demir de  buluşmada kadınlara bilgi verdi. Bursa’da bugüne kadar verilen çevre mücadelelerinde elde edilen başarıların hemen hepsinde kadınların büyük rolü olduğunu kaydeden Murat Demir, “Bursa’da bugüne kadar kazanılan çevre davaları var ve bunların hepsi halk mücadelesiyle kazanıldı. Daha yeni DOSAB’ta  iki buçuk yıldır süren mücadele kazanıldı. Burada kadın dernekleri ile sorunu paylaşmak istedik. Daha önce Yenişehir ve Mustafakemalpaşa’da yakma tesisi kurulmak istendi. Orada kadınların verdiği mücadele çok etkili oldu. Daha birçok çevre mücadelesinde başarının sırrı kadınların çevre ve yaşam alanlarına sahip çıkmasıyla oldu. İnanıyoruz ki kadınlar bu davaya sahip çıkarsa kimse Kayapa’ya bu tesisi yapamaz” dedi.

Bozbey: Kayapa atık tesisi ile ilgili tavrımız net

 

Başkan Burada karavanıyla makamını bu hafta Kayapa Mahallesi’ne taşıyan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, bölgeye Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan Katı Atık Geri Kazanım ve Bertaraf Tesisi’nin çevreye büyük zarar vereceğini belirterek “Bu konuda hukuki süreç başlatacağız” dedi. Bozbey, yeni başlatılacak “Sıfır Çöp” projesini de Kayapa’da açıkladı.

“Kayapa’da halkın yanındayız”
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in bu haftaki durağı Kayapa Mahallesi oldu. Gün boyu çalışmalarını Kayapa Mahallesi’nde yürüten Başkan Bozbey, kendisinden randevu talep eden vatandaşlarla da görüştü. Mahalle sakinlerinin talep ve önerilerini de dinleyen Bozbey, sıkıntıların giderilmesi için ilgili müdürlere anında talimat verdi.

Başkan Bozbey’e Kayapa’ya bugüne kadar yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür eden Muhtar Ali İhsan Dengiz, Büyükşehir Belediyesi’nin bölgeye yapmayı planladığı katı atık tesisine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Kayapa halkının katı atık tesisi istemediğini kaydeden Muhtar Dengiz, “Bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz. Katı Atık Geri Kazanım ve Bertaraf Tesisi’nin yanı sıra bölgemizde mıcır ocaklarıyla ilgili de sorunlarımız var. Her geçen gün ocakların sayısı artıyor ve bölgemiz bundan büyük zarar görüyor” dedi.

Kayapa Çevre Yolu’nun açılmasını istediklerini söyleyen Muhtar Dengiz, mahallede çok amaçlı salona ihtiyaç duyduklarını belirterek Başkan Bozbey’den bu konuda destek istedi.

Katı atık bertaraf tesisiyle ilgili Nilüfer Belediyesi olarak duruşlarının belli olduğunu kaydeden Başkan Mustafa Bozbey, “Biz halkın taleplerinden yanayız. İstenilen tesisin yapılmasıyla birlikte Kayapa ve çevresinde bulunan mahalleler büyük bir çevre sorunuyla karşı karşıya kalacak.  Büyükşehir Belediyesi bu konuda yapılan itirazları kabul etmedi. Bu konuda  ÇED raporu alınmasıyla ilgili de süreç başladı. Biz de hukuki süreci başlatacağız.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kayapalılara,  bölge halkına Bursalılar’a sormadan tesis ile ilgili karar almasını anlamış değiliz. Büyükşehir Belediyesi’ni bilimsel verilerle hareket etmeye davet ediyoruz. Elbette Bursa’da böyle bir tesise ihtiyaç var.  Fakat biz bu tesisin yapılacağı yere, ilgili kurumlar ve halkın birlikte karar vermesini istiyoruz. Bu sorun sadece Kayapa’nın değil tüm Bursa’nın sorunudur” dedi.

Kayapa’da sıfır çöp projesi başlıyor

Başkan Bozbey Nilüfer Belediyesi’nin Kent Konseyi işbirliği ile Kayapa’da Sıfır Çöp Projesi’ni başlatacağını da açıkladı.  Katı Atık Geri Kazanım ve Bertaraf Tesisi’nin doğru olmadığını söyleyen Bozbey, “Biz, çöp yakmanın yanlış olduğunu düşünüyoruz çünkü böyle bir işlem çevreye zarar verecek. Öncelikle çöplerin geri dönüştürülmesinden yanayız bu amaçla da önce Kayapa’da Sıfır Çöp Projesini başlatıyoruz. Proje iki basamakta yürüyecek. Birinci basamak,  atığın acil ve hızlı biçimde ayrışması ve azaltılması olacak. Bu çerçevede evlere geri dönüşüm kutuları ve poyetler dağıtılacak, geri dönüşümle ilgili halk bilgilendirilecek. İkinci basamakta da organik atıklar ve karışık atıkların ayrıştırılması ve atığın kompostlanması sağlanacak. Yapacağımız çalışmanın sonuçlarını da takip edeceğiz.  Geri dönüşüme herkesin katılmasını sağlarsak, katı atık tesislerine de ihtiyaç kalmayacak” dedi.

Üreten kadınlara destek

Başkan Bozbey Kayapa’da halkla da bir araya geldi. Kayapa Kadınlar Yardımlaşma Kalkındırma ve Kültür Derneği’nin işlettiği Kardelen Kafe’yi de ziyaret eden Başkan Bozbey, kadınların ürettikleri ve marketlerin raflarında yer alan kahvaltılık soslarının tadına baktı. Üreten kadınlara her zaman destek verdiklerini belirten Bozbey, çalışmalarından dolayı Kayapalı kadınları tebrik etti.

 

 

 benzer haberler

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final  

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu  

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu

Vahşice öldürülen Zeytin’in kumdan heykeli yapıldı  

Vahşice öldürülen Zeytin’in kumdan heykeli yapıldı