Bu Kategoridesiniz : / 01 Haziran 2016 Çarşamba 13:12

Mali müşavirlerin‘Kadınlar Savaşı’

BSMMMO Tiyatro Topluluğu, Aristofanes imzalı yeni oyunları ‘Kadınlar Savaşı’nı ilk kez BAOB Yerleşkesi Oditoryumu’nda sahneledi. LÖDER yararına sahnelenen oyuna, meslek mensupları ve aileleri büyük ilgi gösterdi.

Erdem Erdoğan yönetimindeki Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) Tiyatro Topluluğu’nun meslek mensuplarından oluşan ekibi, Lösemili Çocuklara Yardım Derneği (LÖDER) yararına ‘Kadınlar Savaşı’ adlı iki perdelik tiyatro oyununu ilk kez sahneledi. BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez ve Oda Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de hazır bulunduğu tiyatro gösterimi, meslek mensupları ve ailelerinin de yoğun katılımıyla gerçekleşti. Bilet satışından elde edilen gelirin, LÖDER’e bağışlanacağı tiyatro gösteriminin sonunda, oyunun yönetmeni Erdem Erdoğan’a plaket takdim edildi. Plaketi takdim etmek ve meslektaşlarını tebrik etmek üzere sahneye çıkan BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, “Sosyal Yardımlaşma ve Kültürel Etkinlikler Komisyonumuzun katkılarıyla, Lösemili Çocuklara Yardım Derneği yararına bir dizi etkinlik düzenledik. Bu etkinliklerde meslektaşlarımızın ve kamuoyunun yoğun ilgisi ve katılımı ile bilet gelirlerinden elde edilen tutarları, LÖDER’e bağışlayacağız. Katkı sunan, bilet alarak destekte bulunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Gecenin sonunda sahneye çıkan LÖDER yetkilileri de BSMMMO Yönetimi başta olmak üzere, etkinliğe katılan herkese teşekkürlerini sundu.

2

OYUNUN KONUSU VE OYUNCULAR

Ayhan Karaşin, Ayser Kaya, Binnaz Danışmaz, Celalettin Çoban, Cüneyt Bütün, Elif Yeşilkavak, Erdal Arslan, Huriye Özen, Hükmettin Çakar, İbrahim Yolcu, İlkay Mutluay, Nazan Özsoy, Nurcan Dükkancılar, Songül Alkan, Songül Gül Deniz, Zuhal Kurubaş’ın sahne aldığı oyun Atina ve Sparta arasındaki bitmek bilmez egemenlik savaşlarının (Pelopponnes Savaşları M.Ö. 431-M.Ö. 404) devam ettiği bir dönemde yazılmıştır. Kadınların kadın olmaktan gelen güçlerini kullanarak bu savaşı engelleyebilecekleri tezini işleyen komedya, erkeklerini kaybetmelerine neden olan bu savaşı durdurmaya kararlı bir kadın olan Lysistrata’nın Atinalı kadınları etrafında topladığı bir sahneyle açılır. Lysistrata tüm bu kadınları erkeklerini savaşı sona erdirmeye zorlamak için kadınlık görevlerini yapmamaya davet eder. Ancak onları ikna etmek kolay olmayacaktır; çünkü ezilen cinsin üyeleri içinde bulundukları durumu içselleştirmişlerdir ve erkeklerin dünyasının onlar adına belirlediği değerlerle hareket etmektedirler. Lysistrata’nın planı bu değerler sistemini ters yüz ederek aslında erkeklerin düzenini sarsmaktır. Kadınlar erkeklerin siyaset yapma tekelini kırmak için akıllarını kullanarak hareket etmeli ve kendi tutkularının esiri olmaktan kurtulmalı, erkeklerine karşı cinsel bir grev uygulamalıdırlar. Bu da yetmiyormuş gibi Akropol’ü de ele geçirirler. Başlangıçta kadınların cinsel grevini pek önemsemiyormuş gibi görünen erkekler önceliği Akropol’ün fethine verirler. Erkekler Akropol’ün fethini gerçekleştiremedikçe yavaş yavaş çözülmeye başlarlar. Sonuçta her iki taraf da bir barış anlaşması yapmayı kabullenmek zorunda kalır. Böylece oyunun sonunda kadınların isyanı başarıya ulaşmış olur. Oyun barış şenlikleriyle kapanır.

3

6

 

 benzer haberler

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final  

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu  

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu

Edoardo Tresoldi, Türkiye’ye geliyor  

Edoardo Tresoldi, Türkiye’ye geliyor