Bu Kategoridesiniz : / 30 Mayıs 2016 Pazartesi 10:11

Mehteran Londra’yı fethetti

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından görevlendirilerek, Bursa’yı ve Türkiye’yi temsil etmek üzere İngiltere’nin başkenti Londra’ya giden Bursa Mehter Takımı Kılıç Kalkan ekibinin gösterileri, gönülleri fethetti.

Londra’da bu yıl 10’su düzenlenen ‘Anadolu Kültür Festivali’ne katılan Bursa Mehter Takımı, festivale damgasını vurdu. Kuzey Londra’daki Clissold Park’ta yapılan festivalde 15 konser veren Bursa Mehter Takımı, ‘Ceddin Deden’, ‘Gençosman’, ‘Fetih’ ve ‘Hücum Marşı’, Diriliş gibi eserleriyle yine büyük alkış topladı. Öte yandan tarihimizde önemli yeri bulunan Kılıç Kalkan ekibinin gösterileri gurbetçiler kadar İngilizlerin de merakını çekti. Enstrümansız ve barışı anlatan gösterileri her kesimin alkışını topladı. İngiliz ve Türk Bakanlar, Milletvekilleri, siyasetçiler ve bürokratların yanı sıra Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği ve Londra Konsolosluğu, Lord’lar kamarası üyeleri, KKTC Temsilcisi, Meclis üyeleri, Yerel ve Türk Toplumu dernek temsilcileri ve yoğun bir halkın katılımı ile gerçekleşti.

Nesillerin kültürleriyle buluşması

Festivale  katılan Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, “Festival birçok etkinliği bir araya getirmesinin yanı sıra, en etkili özelliği yurt dışında yaşayan gençleri kendi geçmişleri ve kültürleri ile buluşturmasıdır. Öte yandan bu tür etkinliklerin giderek büyümesi etki alanlarının artması için her zaman ne gerekiyorsa yapıyoruz, yapacağız” dedi.

Türkiye ve Birleşik Krallık arasında köprü

Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmaz konuşmasında ‘Anadolu Kültür Festivali’nin 10 yıldır Birleşik Krallık ve Türkiye arasında kültür köprüsü olma yolun da başarıyla ilerlediğini bunun önemli bir görev olduğunu, ayrıca toplumsal birliktelik ve toplumumuzun farklı renklerini İngilizlerle başarıyla buluşturduğunu söyledi. Yorulamaz, Avrupa da artan kültürel ayrımcılığın da bu tür birlikteliklerle azalacağının altı çizdi.

İngiliz vekil kızının elinde Türk Bayrağı ile geldi

İşçi Partisi Güney Hackney ve Shoreditch Milletvekili Meg Hillier, beraberinde 10 yaşına giren kızı Josie’nin elinde Türk bayrağı ile  Londra’da yapılan 10. Anadolu Kültür Festivali’nin açılışına katıldı. Konuşmasında kızı Josie’nin doğduğu yıl Anadolu Kültür Festivali’nin başladığını ve bugün kızı gibi festivalin de 10 yaşında olduğunu belirten Hillier’in, kızı Josie de festival boyunca elinden bayrağı bırakmadı.

Birlikteliğimiz sorunsuz devam edecek

Festivalin 10. yılında hazır bulunanlardan Hackney Belediye Başkanı Rosemary Sales ise konuşmasına Türkçe ‘merhaba’ diyerek başladı. Burada olmaktan mutluluk duyduğunu, dünya şehri olan Londra’da Türk ve İngilizlerin güzel bir birliktelik sergilediğini, bunun sorunsuz devam etmesini istediğini belirterek, kültürel birliktelik ve dayanışmanın en önemli yaşam hareketi olduğunu söyledi.

Uluslararası kültürel buluşma

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık da anavatandan binlerce kilometre uzaklıkta olmalarına rağmen kültürlerini en iyi şekilde yaşayan Türklerin 10 yıldır festival çatısı altında buluşmasının İngilizler başta olmak üzere Londra’da yaşayan yabancıların da oldukça ilgisini çektiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak her yıl kılıç kalkan ve mehter takımı ile bu festivale destek verdiğini hatırlatan Karlık, “Bursa medeniyetlerin beşiği, tarih başkenti bir kent olarak öz kültürümüzün dünyaya tanıtılması noktasında da üzerine düşeni her zaman yapacaktır” dedi.

Anadolu Toplum Birliği ve Süleymaniye Kültür Merkezi tarafından gerçekleştirilen festivalde yemek yarışmaları, moda gösterileri, hat ve ebru sanatı gibi Türk kültürünün önemli unsurları da tanıtıldı. Yaklaşık 50 bin kişinin ziyaret ettiği festivale gurbetçilerin ilgisi her geçen yıl artıyor.

21951_YHG_7900_201605300925

21951_YHG_8177_201605300925

21951_YHG_7406_201605300925

 benzer haberler

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final  

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu  

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu

Edoardo Tresoldi, Türkiye’ye geliyor  

Edoardo Tresoldi, Türkiye’ye geliyor