Bu Kategoridesiniz : 16 Mayıs 2016 Pazartesi 16:07

Pehlivanlar Çalı’da er meydanına çıktı

CALI GURESLERI (3)

Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel 54. Çalı Yağlı Güreşleri, 478   pehlivanın katılımıyla gerçekleşti. Büyük ilgi gören güreşlerde rakibini hükmen mağlup eden Ali Gürbüz başpehlivan oldu.
Geleneksel Çalı Yağlı Güreşleri’nin 54’üncüsü, heyecan dolu anlara sahne oldu. Baş, baş altı, deste ve tozkoparan başta olmak üzere 14 ayrı kategoride yapılan ve 478 pehlivanın katıldığı güreşlerde  kıyasıya mücadele yaşandı.

26 başpehlivanın yer aldığı güreşlerde Kırkpınar’da altın kemer alan Ali Gürbüz, İsmail Balaban ve Recep Kara da er meydanında boy gösterdi.

Sabah saatlerinde başlayan güreşleri, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, CHP Bursa Milletvekilli Erkan Aydın, Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, CHP Nilüfer İlçe Başkanı M. Turan Tansal, siyasi parti temsilcileri ve Nilüfer Belediyesi Meclis üyeleri de halkla birlikte izledi.

Büyük ilgi gören güreşleri izleyenler arasında Türk Halk Müziği’nin güçlü ismi Bedia Akartürk de vardı.

CALI GURESLERI (2)

Bozbey: Çalı ikinci Kırkpınar olacak

Yarım asrı aşkın bir süredir devam eden güreşleri, aynı güzellikte sürdürdüklerini ifade eden Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Türkiye’nin her yerinden gelen güreşçilerimizi ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Nilüfer Belediyesi olarak sadece Çalı’da değil, Akçalar, Kayapa, Misi, Hasanağa gibi birçok mahallemizde de geleneksel etkinlikleri düzenlemeye devam ediyoruz. Pek çok rengi, pek çok güzelliği barındıran çok şanslı bir kentte, Nilüfer’de yaşıyoruz. Ben her yıl olduğu gibi  bu yıl da centilmence, coşkuyla gerçekleşen güreşlerimize katılan tüm pehlivanlarımıza teşekkür ediyorum. Çalı Güreşleri de yarım asırlık mücadelesiyle Kırkpınar’ın eşiğine geldi. Çalı’yı ikinci Kırkpınar yapmak boynumuzun borcu oldu” dedi.

Başpehlivan Ali Gürbüz

Recep Kara ve İsmail Balaban’ın sakatlandığı güreşlerde gün boyu kıyasıya mücadele yaşandı. Heyecanla izlenen güreşlerin finalinde Ali Gürbüz ile Ekrem Yavuz er meydanına çıktı. 22 dakika süren başpehlivanlık mücadelesinde pasif güreştiği için hakemden üç kez ihtar alan Ekrem Yavuz hükmen mağlup sayılınca ipi göğüsleyen Ali Gürbüz oldu. Gürbüz’e kupasını Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey verdi. Ali Gürbüz’ü kutlayan Bozbey,  Kırkpınar Güreşleri için de başarılar diledi.

Başpehlivanlık sevinci yaşayan Ali Gürbüz, “Çayırı, Kırkpınar’ı aratmayan Çalı’da ipi göğüslediğim için mutluyum. Kırkpınar’da da Altın Kemeri almak için mücadele edeceğim” dedi.

Bursalılar’ın ilgi ile takip ettiği Çalı Yağlı Güreşleri’nde gelecek yılın ağası, yapılan açık artırma ile işadamı Ercan Köseoğlu oldu. Başkan Bozbey geçen yılın ağası Fuat Alpaslan’a da ata sporu güreşe katkıları için teşekkür plaketi verdi.

 

 

 benzer haberler

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final  

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu  

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu

Vahşice öldürülen Zeytin’in kumdan heykeli yapıldı  

Vahşice öldürülen Zeytin’in kumdan heykeli yapıldı