Bu Kategoridesiniz : / 22 Mayıs 2016 Pazar 16:40

Polisten zabıtaya biber gazı kullanma eğitimi

Osmangazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü personeli, meslek içi eğitim programları çerçevesinde Gaz Spreyi Eğitimi’ aldı. Bursa Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli Komiser Yardımcısı  Nurettin Gülay tarafından verilen eğitim sonunda zabıta memurlarına ‘Gaz Spreyi Eğitimi’ sertifikası verildi.

Osmangazi Belediyesi Meclis salonunda düzenlenen eğitimlere, Zabıta Müdürlüğünde görevli 140 personel katıldı. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görevli Komiser Yardımcısı  Nurettin Gülay tarafından verilen eğitimlerde, yaşanabilecek toplumsal olaylar yada denetim görevi sırasında meydana gelebilecek olası saldırılar karşısında, biber kazının nasıl kullanılması gerektiği konularında ayrıntılı bilgi verildi. Kullanılan biber gazının kimyasal bir madde olduğunu ve doğru kullanılmadığında karşı tarafta ciddi sağlık sorunlarına sebep olacağını belirten Komiser Yardımcısı Gülay, “Biber gazı, gözlerde kontrolsüz gözyaşı akmasına sebep olan, acı ve hatta geçici körlük nedeniyle gözleri tahriş edebilen kimyasal bileşikler içerebilen bir gazdır. Saldırganın geçici körlük yaşamasına neden olur. Tanısı konulmuş kalp rahatsızlığı, astım, KOAH benzeri akciğer rahatsızlığı olanlar ve alerjik bünyesi olanların gaza maruz kalması daha da tehlikelidir. Bu nedenle oldukça dikkatli kullanılmalıdır” dedi.

biber-gazi-1

Biber gazının muhtemel bir toplumsal olay yada bireysel eylem öncesinde, vatandaşların uyarılarak kullanılması gerektiğini belirten Çevik Kuvvet Komiser Yardımcısı Nurettin Gülay, “Biber gazı genellikle yüze ve gözlere uygulanır. Bu sebeple de gözlerde kızarıklık, yanma ve hatta şişme görülür. Ancak, sizler kullanmadan önce karşınızdaki kişiyi mutlaka uyarın” dedi.

3 gün süren eğitimler sonunda zabıta memurlarına ‘Gaz Spreyi Eğitimi’ belgesi verildi.

 benzer haberler

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final  

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu  

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu

BursaRay’da, bu gece son sefere kalanlar dikkat  

BursaRay’da, bu gece son sefere kalanlar dikkat