Bu Kategoridesiniz : / 18 Mayıs 2016 Çarşamba 20:59

Tekstilde 2023 hedefine koşar adım

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve çok sayıda sektör temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilen ‘ 8. Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Uluslararası AR-GE Proje Pazarı” etkinliği göz doldurdu.

Tekstil dünyasında başkent olma yolunda lokomotifliği üstlenen ‘Ulu Şehir’ Bursa’da düzenlenen etkinlikte konuşan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, ‘ Bundan 100-150 yıl öncesine kadar maalesef toplum olarak bir özgüven kaybı yaşıyorduk. Dünyada üretilen ürünleri bizim ancak tüketici olarak kullanabileceğimiz bir ortam oluşturuldu. Son 40 yıldır da çeşitli olaylarla ayrıştırılmaya çalışılan gençliğimiz İnovasyon, Ar-Ge gibi konuları tartışmak yerine, bu gibi olayların içerisinde buldular kendilerini. Ama bugün görüyoruz ki Bursa’nın öncülüğünde tekstilde bir dünya şehri olma yolunda hızla bir ilerleme var ve bu da bizleri çok mutlu ediyor” dedi.  

Törende konuşan Vali Karaloğlu da Türkiye’nin dünya ekonomi sahnesindeki rolünün gün geçtikçe önemli hale gelmeye başladığını ve ekonomide söz sahibi ülkeler arasındaki yerini aldığını belirterek, şöyle devam etti:

‘’Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma olmak üzere dört ana bileşen tekstil sektörümüzün 2023 hedeflerine ulaşmasında hatta bu hedeflerini aşmak için katma değerli ihracat artışına yönelik hızlı bir atılım yapması için olmazsa olmazımızdır. Çünkü ürün ve hizmet çeşitliliği oldukça fazla olan günümüzde sektör duayenleri fark yaratmak, yenilikler ortaya koymak ve bu yarışta ipi her zaman en önde göğüslemek için çalışmaktadırlar. Tekstil ve konfeksiyon sektöründe Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı, her geçen gün temposunu artıran, ülkemizin sürdürülebilir büyüme için ihracata dayalı büyüme modeline daha fazla destek veren ve tekstilde hayallerini gerçekleştirmekte kararlı olanların buluşma noktası olmaktadır. Bu nedenle, Uludağ Tekstil İhracatçılar Birliğinin 2009 Yılından bu yana büyük bir özveri ile organize ettiği Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası AR-GE Proje Pazarı etkinliğinin 8. buluşmasına katılımlarınızdan dolayı tüm konuklarımıza teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

7-5dbf43.jpg&w=712&h=470

Tören Ar-Ge ve İnovasyon alanlarında yaptıkları çalışmalar ile ödüle layık görülenlerin ödüllerini almaları ile devam etti.  

 

 benzer haberler

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final  

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu  

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu

‘Seneye yerli süt mısırı yiyeceğiz’  

‘Seneye yerli süt mısırı yiyeceğiz’