Bu Kategoridesiniz : / 31 Mayıs 2016 Salı 20:41

Vali Karaloğlu: Çevreyi kirleten sanayi istemiyoruz

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye’nin sanayi merkezlerinden biri olan ‘Ulu Şehir’ Bursa’da, Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi (HOSAB) İlave Atık Su Arıtma Tesisi İnşaatı Temel Atma Töreni’ne katıldı.

Ülkenin ve bölgenin sanayi gelişimine önemli katkı sağlayan HOSAB’ın hizmetlerine her geçen gün bir yenisinin daha eklediğini ve bu hizmetlerin Bursa’yı bir adım daha öteye götüreceğini ifade eden Vali Karaloğlu; “Hasanağa Organize Sanayi Bölgemize hizmet edecek olan arıtma tesisimizin kapasite artırımı temel atma töreninde sizlerle bulunmaktan son derece mutlu olduğumu ifade etmek isterim.  Bursa bir sanayi şehri, sanayi şehri olma özelliğinden vazgeçemez ve Bursa sanayi şehri olmaya devam edecek. Ama Bursa bununla beraber bir şeyden daha vazgeçemez. Bursa çevreye duyarlı olan sanayiyi tercih etmeye de devam edecek. Yani Bursa’da bundan sonra çevreye duyarlı olmayan, çevre hassasiyeti olmayan, çevreyi kirleten sanayi artık istemiyoruz. Buna ne Bursa Valiliği, ne Bursa Büyükşehir Belediyesi, ne ilçe belediyeleri, ne de kentin kamuoyu artık izin vermeyecek. Bizler Şehrin yöneticileri olarak Ulu Şehrimizi en saf, en doğal haliyle muhafaza etmek zorundayız. Az sonra temelini atacağımız bu tesisin Bursalıları hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“ÇEVREYE DUYARLI OLMAYANA İZİN YOK”

Hasanağa Organize Sanayi bölgesinin Bursa için çok özel bir konumda olduğuna değinen Vali Karaloğlu, geçmişte yapılan yanlış planlama ve sanayiciye gerekli kolaylığın gösterilmemesi nedeniyle çok sayıda sanayinin Bursa ovasında kurulduğunu ancak bunun artık mümkün olmayacağını belirtti. Vali Karaloğlu, şöyle devam etti:

“Başka Bursa yok. Bursa’nın en büyük özelliği yeşil olmasıdır. Zaten bir miktar tarım arazimizi, Bursa ovasının önemli bir kısmını maalesef geçmişte planlama yapamadığımız için, sanayiciye gerekli kolaylığı sağlayamadığımız için, onların önüne organize edilmiş sanayi bölgelerini açamadığımız için düzensiz ve maalesef çevreye de duyarlı olmayan çok sayıda sanayi kuruluşu Bursa ovasında kuruldu. Ama bu saatten sonra buna izin vermemiz mümkün değil. Bundan sonra Bursa’da ancak organize olmuş bölgelerde yeni sanayiler kurulabilir ve yapılabilir.”

Uluabat Gölü’nü Bursa’nın ve Türkiye’nin önemli bir değeri olduğuna işaret eden Vali Karaloğlu, “Bu bölge etrafına baktığınız zaman Bursa’nın en güzel bölgelerinden. Yakınımızda bir Uluabat Gölümüz var. Bursa’nın ve Türkiye’nin çok önemli bir değeri. Önemli bir doğa değerimiz. Uluslararası doğa koruma alanında bulunan bir gölümüz . Hasanağa ve Akçalar sanayi bölgelerimiz de bu gölümüze çok yakın. Şimdi bu arıtma tesisi ile yaptığımız bu kapasite artırımı ile hem iki sanayi bölgemizin atık sularını hem de bundan sonra iki bölgede kurulacak yeni sanayi bölgelerinin hem evsel atıklarını hem de evsel nitelikte ki sanayi atık sularını arıtacak bir tesis olacak” dedi.

Törende bir konuşma yapan HOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korun, bölge olarak son yıllarda büyük bir gelişim hamlesi yaptıklarını belirterek, “2000 yılında bölgemizde 19, 2008 yılında ise 40 faal firma bulunuyordu. Son 7 yıl içinde firma sayımızın 2,5 kat artmasının en büyük sebebi, 2008 yılında onaylanan revize imar planımızdan sonra başlatılan yatırım hamlesidir. Bu hamlenin altındaki en büyük imza da Ocak ayında kaybettiğimiz Başkanımız Ahmet Sezgi Erceiş’e aittir. O’nu bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz. Mekanı cennet olsun. HOSAB, alt yapı yatırımlarını tamamladıkça sanayi için daha elverişli imkanlar sundukça, yatırımlar arttı ve bölgemiz gelişip bugünkü halini aldı. Bizler de ondan devraldığımız bayrağı daha ileriye taşımak için çaba gösteriyoruz” dedi.

Tören, Vali Münir Karaloğlu, HOSAB Başkanı Ömer Faruk Korun , Ak Parti Bursa Milletvekilleri Hüseyin Şahin, Hakan Çavuşoğlu ve davetliler tarafından butona basılarak tesis inşaatının ilk harcının atılmasıyla son buldu.

 

 benzer haberler

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final  

Mütareke kutlamalarına Edip Akbayram ile görkemli final

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu  

Bursa’da 2 bin kişi iyilik için koştu

‘Seneye yerli süt mısırı yiyeceğiz’  

‘Seneye yerli süt mısırı yiyeceğiz’